Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się zbiórką pojazdów na placu targowym przy ul. Królewskiej w Proszowicach. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez bryczkę konną przejechał ulicami miasta na rynek. Na placu kościelnym odbyło się poświęcenie wieńców, a w kościele parafialnym została odprawiona msza święta celebrowana przez ks. biskupa Piotra Skuchę Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Proszowice oraz proboszcza ks. Jana Zwierzchowskiego w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony.
Po zakończeniu liturgii uczestnicy dożynek udali się do Amfiteatru Miejskiego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Z okazji Święta Wojska Polskiego został odegrany przez Orkiestrę Dętą Floriana z Kościelca hymn Polski. Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice – Grzegorz Cichy, który powitał przybyłych gości, podziękował wszystkim za przybycie i trud włożony w przygotowanie dożynek.
- „Serdecznie dziękuję wszystkim za wzięcie udziału i uświetnienie święta rolników, hodowców, sadowników, ogrodników i wszystkich związanych z rolnictwem. Dziękuję delegacjom 15 wsi, Paniom i Panom sołtysom, Kołom Gospodyń Wiejskich, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych za przygotowanie dożynkowych wieńców” – mówił do uczestników burmistrz Grzegorz Cichy.
Zaszczytną funkcję Starostów tegorocznych dożynek pełnili: Joanna Milczarek z sołectwa Szreniawa i Krzysztof Sasnal z sołectwa Szklana. Obydwoje prowadzą gospodarstwa, zajmują się uprawą roli. Joanna i Władysław Milczarek produkują sałatę lodową i selera naciowego, Krzysztof Sasnal głównie uprawia warzywa i kukurydzę, prowadzi także firmę transportową i współpracuje z lokalnymi firmami zajmującymi się produkcją rolną.
Tradycyjnie Starostowie przekazali chleb dożynkowy na ręce Burmistrza, który podzielił się nim z gośćmi i zgromadzonymi uczestnikami dożynek.
W czasie dożynek podziwialiśmy różnorodne wieńce z 15 sołectw. Mieszkańcy Gminy wykazali się pomysłowością i kreatywnością, każdy wieniec był innego kształtu i zawartości, dominowały kłosy czterech zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często dekorowane były owocami jarzębiny, winogronami, ziołami i kwiatami. Na scenie odnowionego amfiteatru kolejne grupy dożynkowe prezentowały wykonane wieńce i tradycyjne piosenki, w których ułożone były teksty z aktualną tematyką.
Jak co roku, proszowickie dożynki uświetnili swoją obecnością znamienici goście. Chleby wypieczone z tegorocznego ziarna otrzymali: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, profesor Antoni Dyduch, Wójt Gminy Pałecznica – Marcin Gaweł, Kierownik ARiMR - Anita Spurek, Kierownik ODR - Marta Zastawnik, Inspektor PINB Henryk Oleksy, Prezes Giełdy Rolnej Ek-Rol – Wojciech Rzadkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Proszowicach – Krzysztof Wojtusik, Radni Rady Miejskiej w Proszowicach oraz Radni Powiatu Proszowickiego, Zastępca Burmistrza GiM Proszowice – Zbigniew Nowak, Skarbnik GiM Proszowice – Aneta Lipowiecka, Sekretarz GiM Proszowice -Magdalena Koperczak-Basta oraz Kierownik Wydziału Infrastruktury, Planowania i Inwestycji - Zbigniew Kotlarz.
W czasie wydarzenia czynne były stoiska z animacjami dla dzieci oraz punkty konsultacyjne Agencji Modernizacji i Restrukturyzacja Rolnictwa i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, chętni mogli także skorzystać i zaszczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Ze względu na trudny dla rolnictwa rok i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa tegoroczne dożynki miały skromniejszą oprawę niż zazwyczaj. Po części oficjalnej publiczności czas umilał zespół muzyczny Format z Krakowa. Dożynki już kolejny raz poprowadził redaktor Witold Odrobina. Dzięki słonecznej pogodzie tegoroczne spotkanie dożynkowe trwało do zachodu słońca.
Organizatorem Dożynek Gminy Proszowice 2021 roku byli:
Urząd Gminy i Miasta Proszowice, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Parafia Proszowice.
W sprawnym przeprowadzenie dożynek pomagali:
Policja Państwowa w Proszowicach, Straż Miejska w Proszowicach, druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, KGW Szklana, KGW Szreniawa.
Sponsorami dożynek byli: AMPLUS oraz Giełda Rolna EKROL.
Zdjęcia: GiM Proszowice i CKiW w Proszowicach