W projekcie reprezentując Polskę uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach oraz jej absolwenci. Ukrainę reprezentowali członkowie organizacji pn. „Neformalna Osvita Dlya Molodi” zamieszkali w następujących regionach: obwód kijowski, charkowski, sumski, żytomierski, winnicki i doniecki.
Realizacja projektu odbyła się w ramach zorganizowanego wypoczynku letniego dla młodzieży w Krakowie w dn. 15-23 sierpnia 2021 r. Na realizację projektu Gmina Proszowice – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 77 384, 22 zł.
Celem projektu było kształtowanie postaw prospołecznych i rozwijanie kompetencji obywatelskich wśród młodzieży obu krajów. Realizacja projektu przez młodzież odbywała się poprzez czerpanie inspiracji z uniwersalnych wartości kryjących się pod pojęciem demokracji, takich jak wolność, równość, otwartość i tolerancja.
W działaniach uczestniczyło łącznie 40 osób z Polski i Ukrainy.
Młodzież uczestniczyła w zabawach integracyjnych, warsztatach i dyskusjach na temat demokracji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wykonano plakaty zachęcające do pójścia na wybory, utworzono partie polityczne i spoty wyborcze zachęcające do oddania głosu na daną partię utworzoną na potrzeby realizacji projektu przez młodzież. Odbyły się wybory prezydenta nowopowstałej Polsko-Ukraińskiej Republiki Demokratycznej, stworzono mini-słownik polsko-ukraiński oraz odbyła się debata oksfordzka o zaletach i wadach demokracji.
Uczestnicy w ramach realizacji projektu zwiedzali Warszawę - mieli okazję odwiedzić budynek Sejmu RP, Stadion Narodowy, starówkę, muzeum Łazienki Królewskie z Pałacem na Wodzie. Zwiedzali również Kraków i jego atrakcje podczas udziału w grze miejskiej. Atrakcją wyjazdu do Krakowa było także zwiedzanie krakowskiego ZOO.
Dla wszystkich uczestników po zapoznaniu się z zasadami demokracji w organizowanych zabawach i miłym towarzystwie najbardziej wartościowe było osobiste spotkanie na żywo z naszymi samorządowcami tj. Burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice oraz Prezesem Stowarzyszenia Unii Miasteczek Polskich– Grzegorzem Cichym, który odwiedził młodzież w ośrodku w Krakowie w dniu 19 sierpnia w godzinach wieczornych. Burmistrz podzielił się z obecnymi swoja wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami, a Jego predyspozycje do wystąpień publicznych i znajomość zagadnień samorządowych wyzwoliły u młodzieży chęć dyskusji na tematy samorządowe i światopoglądowe. Pojawiły się również tematy kontrowersyjne jak zakaz aborcji w Polsce czy budowa Nord Stream 2.
Całość działań projektowych zwieńczyło spotkanie z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Proszowicach – Panem Krzysztofem Wojtusikiem – oraz wybory do Polsko-Ukraińskiej Młodzieżowej Rady Miasta Proszowice, stworzonej na potrzeby realizacji projektu.
Pan Przewodniczący, jako wytrawny samorządowiec podzielił się doświadczeniem z wieloletniej pracy w samorządzie oraz przybliżył młodzieży zasady obrad i podejmowania decyzji przez Radę Miejską.
Na zakończenie zademonstrowany został sposób wyboru Radnych do Polsko-Ukraińskiej Młodzieżowej Rady Miasta zgodnie z założeniami realizowanego projektu.
W czasie działań projektowych młodzież z obydwu krajów wspaniale spędziła czas wakacji, nawiązała nowe przyjaźnie i miała możliwość osobistego spotkania z przedstawicielami najwyższych władz lokalnych.
Autorem i koordynatorem projektu, jego działań merytorycznych i organizacyjnych oraz kierownikiem wypoczynku letniego był Pan Mateusz Migas nauczyciel języka angielskiego. W realizacji projektu uczestniczyła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami integracyjnymi w Szczytnikach Monika Powierża. Rolę wychowawcy i opiekuna młodzieży pełniła Pani Agata Pławecka. W realizacji projektu uczestniczyli również nauczyciele Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach.