Nowotwór jelita grubego jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. A zachorowalność na niego stale wzrasta! Jeżeli chodzi o diagnozę pod kątem raka jelita grubego powiat proszowicki należy do obszaru tzw. "białych plam", co świadczy o tym, że jego mieszkańcy niemal w ogóle nie wykonują badań, które pozwoliłyby uchronić ich przed zachorowaniem na tę wyjątkowo złośliwą chorobę.
Nowotwór ten przed długi okres czasu może być bezobjawowy. Co gorsza, nawet jeżeli jego objawy wystąpią, są na tyle niespecyficzne, że można je pomylić z dolegliwościami związanymi z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. Dlatego szczególnie niepokoić powinny:
- uporczywe biegunki,
- silne i przewlekłe skurcze i bóle brzucha,
- nudności,
- ołówkowate stolce,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- krew w stolcu,
- utrata masy ciała i ogólne osłabienie,
- zmiana rytmu wypróżnień.
Zdaniem lekarzy przyczyn nowotworu jelita grubego upatrywać należy w czynnikach, które zależą od nas samych, a więc czynnikach środowiskowych. Odpowiadają one za znaczną większość tego typu nowotworów. Jedynie w 5-10% rak jelita grubego powstaje i rozwija się w wyniku zmian zachodzących na podłożu genetycznym. W pozostałych 90% czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworu są:
- palenie tytoniu,
- otyłość,
- spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów w stosunku do zbyt małej ilości błonnika,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Jest jednak bardzo prosty sposób, by zapobiec nowotworowi. Kolonoskopia! To jedyne badanie, które daje pewność, że wszystko jest w porządku. Kolonoskopia to badanie proste i bezpieczne. Umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego, a nawet jego wczesnych, bezobjawowych jeszcze zmian w postaci polipów i usunięcie ich zanim przekształcą się w nowotwór złośliwy. Zarówno samo badanie, jak i ewentualne usunięcie zmian jest bezbolesne.
Centrum medyczne iMed24 realizuje w ramach projektu „Kolonoskopia – zrób to dla siebie” darmowe badania kolonoskopowe dla mieszkańców powiatu proszowickiego. Projekt jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Daje to możliwość zapewnienia chętnym do badania, nie tylko bezpłatnej kolonoskopii, ale również znieczulenia do badania, darmowej opieki nad osobą badaną przed i po zabiegu oraz darmowego dojazdu do CM iMed24 na badanie (lub zwrot kosztów dojazdu).
Z bezpłatnej kolonoskopii może skorzystać w tym projekcie każdy, kto mieszka, pracuje lub uczy się na terenie powiatu proszowickiego i spełnia poniższe warunki:
- wiek 50-65 lat,
- wiek 40-49 lat, gdy u któregoś z krewnych 1 stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) wykryto raka jelita grubego,
- wiek 35-49 lat, gdy u któregoś z krewnych występuje zespół Lyncha,
- wiek 20-49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP).
Dwie kwestie są istotne: po pierwsze projekt ma charakter profilaktyczny, dlatego z badania mogą skorzystać jedynie osoby, które nie mają objawów klinicznych wskazujących na podejrzenie raka jelita grubego. Po drugie do badania nie mogą zgłaszać się osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w przeciągu ostatnich 10 lat.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości! To jedno proste i bezbolesne badanie, a może zapobiec wielu nieszczęściom. Na badanie można zapisać się:
Telefonicznie: 12 376 31 37
Mailowo: kolonoskopia@imed24.pl
Stacjonarnie: Centrum medyczne iMed24, ul. Życzkowskiego 29, 31-864 Kraków
W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości czy instrukcji potrzebnych do przygotowania się do badania zapraszamy po więcej informacji na stronę: https://imed24.pl/kolonoskopia-zrob-to-dla-siebie/
Załączniki: