W dniach od 16 maja do 30 maja 2022 roku, w Powiecie Proszowickim zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego odbędzie się Kwalifikacja Wojskowa.
Objęci są nią głownie mężczyźni z rocznika 2003.
Kwalifikacja osób z Gminy i Miasta Proszowice odbędzie się w dniach: 16 - 17 maja 2022 r. - mężczyźni oraz 27 maja 2022 r. - kobiety, w Proszowicach, przy ul. Parkowa 10 w budynku Hali Sportowej MOSiR. Każdy, kogo czeka kwalifikacja, dostanie imienne wezwanie z datą i miejscem stawienia się na kwalifikację, jednak nieotrzymanie takiego wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się na kwalifikacji - rozwieszane są również obwieszczenia na tablicach informacyjnych.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 roku podlegają:
mężczyźni:
- urodzeni w 2003 roku;
- urodzeni w latach 1998-2002 - jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 2001 - 2002, które:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
kobiety:
- urodzone w latach 1998–2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
ochotnicy:
- osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
DOKUMENTY WYMAGANE DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ:
Osoby po raz pierwszy stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- dokumentację medyczną (jeżeli posiadają);
- aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy;
- dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe;
Osoby po raz kolejny stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy);
- książeczkę wojskową;
OZNACZENIE KATEGORII ZDROWIA
Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o którym mowa w art. 59, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
- kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Kwalifikację przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.
Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa to seria badań i testów mających na celu ocenić zdolność do pełnienia służby wojskowej. Przeprowadzana jest przez komisje wojskowe w każdym powiecie. Podczas niej oceniane są zarówno warunki fizyczne jak i psychiczne młodych osób.
Warto wiedzieć, że kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.
WAŻNE!!!
Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.
Obwieszczenie Wojewody Małopolskiego z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r. na terenie województwa małopolskiego (wersja PDF)