W niedzielne popołudnie 8 maja 2022 r. mieszkańcy gminy i miasta Proszowice nie mogli narzekać na nudę, bowiem po dwuletniej covidowej przerwie mogli aktywnie uczestniczyć w działaniach edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska. Wydarzenie odbywało się na pięknie zrewitalizowanej płycie proszowickiego rynku, piękna pogoda była dodatkowym atutem a ciepły, dość intensywny deszczyk tuż przed planowanym zakończeniem ucieszył wszystkich rolników i miłośników uprawy roślin.
Kolejny z cyklu pikników ekologicznych zachęcał do włączenia się w działania w celu poprawy jakości powietrza, do zapoznania się z możliwością uzyskania dofinansowania, do wymiany kotłów na ekologiczne, do instalacji odnawialnych źródeł energii, do termomodernizacji budynków, do oszczędności energii, dbania o jakość spalanego opału, oszczędnego zużywania surowców, zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów. Praktyczne działania prowadzone były w zakresie segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec w zamian za dostarczone surowce wtórne mógł otrzymać sadzonkę drzewa, krzewu czy rośliny balkonowe.
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI z Krakowa reprezentowana przez Piotra Sukiennika, Krzysztofa Łabędzia, Jolantę Bożek, Ilonę Sokołowską i Hannę Majewską – Kupiec zajmująca się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Proszowice, informowała o zasadach i wymogach selektywnej zbiórki oraz przyjmowała przyniesione przez mieszkańców opakowania szklane, plastikowe butelki, makulaturę, zużyte baterie, drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Firma MIKI dla mieszkańców, którzy przynieśli surowce wtórne przeznaczyła 300 sadzonek roślin balkonowych.
Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Posadzone drzewka, krzewy, sadzonki zwiększą produkcję tlenu o zebrane surowce wtórne przeznaczone do recyklingu ograniczą ilości składowanych odpadów. Takie aktywne włączenia się mieszkańców w akcję przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej i dbałości na co dzień o stan środowiska naturalnego – przekonywał Burmistrz Grzegorz Cichy. Burmistrz Grzegorz Cichy osobiście przeprowadził mini konkurs z zasad segregacji odpadów, w którym uczestnikami byi wszyscy zgromadzeni a poprawnie udzielone odpowiedzi były nagradzane eko gadżemi.
Podczas przeprowadzonej akcji zebrano około 1500 kg surowców wtórnych: opakowań szklanych, makulatury, opakowań plastikowych PET, puszek aluminiowych oraz zużytych baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za surowce wtórne wydano prawie 800 szt. sadzonek roślin gruntowych drzew, krzewów i bylin (dąb, świerk, modrzew, berberys, tawuła, tuja, cyprysik, jałowiec, jukka, hosta, kostrzewa) zakupionych przez GiM Proszowice oraz 300 kwiatów doniczkowych (pelargonie, lobelie, gipsówki) zakupionych MIKI.
O godz. 15.00 przedstawiony został program „Czyste Powietrze” podczas którego wszyscy zainteresowani wymianą starych pieców na bardziej nowoczesne mogli skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej i dowiedzieć się, że można uzyskać nawet 90 % dofinansowania.
Edukację na temat środowiska należy zaczynać od najmłodszych lat, dlatego podczas pikniku przygotowano specjalne zabawy dla tych najmniejszych. Dzieci z gminy Proszowice mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez animatorów z „Motylarni” Radka Brzezowskiego z Czapli Wielkich, podczas których wykonywały kule życia – ulepione z żyznej ziemi kule ze specjalnie dobraną domieszką nasion, które rzucone na grunt kiełkują i stają się zaczątkiem kwietnej łąki. Wykonywane były również „woskowijki” – tkanina z recyklingu nawoskowana woskiem pszczelim, zamiennik papieru śniadaniowego i folii aluminiowej, którą można wykorzystać do zawinięcia kanapki i używać jej wielokrotnie, co przyczynia się do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Na stoisku tym można było również podziwiać okazy motyli – gołym okiem, ale również z wykorzystaniem mikroskopu jak również mieć kontakt z żywą przyrodą – pełzający po ręce patyczak dostarczał wielkich emocji.
Wiele radości i atrakcji dostarczyła Biedronka (Pani Ela Pierwoła), która angażowała dzieci do zabawy z piłeczkami, tańców, pokazy baniek mydlanych. Natomiast utalentowana grupa wolontariuszek z klasy VIII ze SP w Klimontowie malowała twarze wszystkim amatorom tej ulubionej atrakcji, którzy się do nich zgłosili. Stoisko dziewczynek było jednym z najbardziej obleganych podczas pikniku.
Animatorzy z Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach przeprowadzili naukowo-sprawnościowe zawody – uczestnicy najpierw musieli odpowiedzieć na pytanie do jakiego pojemnika wrzucić plastik, szkło, papier, obierki z jabłek czy pozostałe odpady a następnie kulą trafić w otwór o odpowiednim kolorze na specjalnie przygotowanej planszy.
Pracownicy Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz firmy MIKI przeprowadzali konkursy, quizy, krzyżówki i rebusy dotyczące zasad segregacji i ochrony środowiska, podczas których nie tylko młodzi mieszkańcy mogli zdobyć drobne nagrody. Stoiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Michał Gliwiński i Piotr Sypień reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie prowadzili cieszące się dużą popularnością fachowe doradztwo dotyczące działań możliwych do dofinansowania przez WFOŚiGW w Krakowie. Prawdziwie oblężony przez zainteresowanych był Artur Muller ze Stowarzyszenia Ekomonterzy, który udzielał praktycznych informacji jak złożyć wniosek o dotację i o płatność korzystając z punktu konsultacyjno-informacyjnego programu Czyste Powietrze funkcjonującego w gminie Proszowice (wtorki i środy 10.30-15.30)
O godz. 16.00 odbył się pokaz mody ekologicznej. Licznie zgromadzeni uczestnicy z zachwytem podziwiali kreacje przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kościelcu. Kreacje na wiele okazji – na co dzień i na specjalne okazje, na spotkanie koleżeńskie, popołudniowy spacer, wizytę u cioci, na dyskotekę, do szkoły czy na “wielkie wyjście”. Stroje wykonane z wykorzystanych wcześniej materiałów- folii, taśm magnetofonowych, płytek CD, kubków, gazet, nakrętek, butelek plastikowych, biżuteria wykonana ze sztućców.
Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach dwoje modeli zaprezentowało recyklingowe ubranie i przedmioty użytkowe – torbę z tektury, klapki z tektury i naklejek na butelki, gazetowy ręcznik, lornetkę z rolek po papierze toaletowym i nawet tekturowo-foliowa deskę surfingową.
Konkurs Segreguję – Kompostuję to działanie popularyzujące kompostowanie odpadów w kompostownikach przydomowych. Kompostowanie w istotnym stopniu ogranicza ilość odbieranych od mieszkańców bioodpadów a tym samym obniża koszty gospodarowania odpadami.
-W trakcie pikniku zbierane były do urny kupony z nazwiskiem, imieniem i adresem osoby mieszkającej na terenie gminy Proszowice, która planuje kompostować odpady. O godz. 17.00 Marysia i Lidzia wylosowały 10 kuponów i 10 kompostowników zakupionych przez UGiM znalazło nowych użytkowników.
O dobre samopoczucie uczestników pikniku dbały także panie z KGW w Piekarach, które serwowały regionalne potrawy. Największą popularnością wśród uczestników pikniku cieszyły się roladki szpinakowe, krakersy ze smacznymi pastami, pieczywo ze smalczykiem i rwany chlebek czosnkowy oraz rogaliki na słodko. W czasie pikniku dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były zjeżdżalnie, koniki kłusujące w rytm ruchów małego jeźdźca oraz wata cukrowa i popcorn.
Można też było nabyć miód i inne wytwory z pasieki, wyroby z drewna w tym drewniane zabawki oraz całą gamę naturalnych przypraw z całego świata.
Pieczę and całą organizacją pikniku sprawowała CKiW , które pod czujnym okiem Dyrektor Małgorzaty Płyś stanęło na wysokońci zadania. Natomiast w logistyce (transport i rozstawienie wyposażenia) pomogli niezawodni druhowie z OSP z Górki Stogniowskiej.
Jednym ze sponsorów Pikniku Ekologicznego - działającą we współpracy z Unią Miasteczek Polskich była firma T-Master SA - zespół polskich innowatorów, inżynierów i programistów, który postanowił rozwiązać globalny problem ilości wytwarzanych odpadów. Autorski System Indywidualnej Segregacji Odpadów, jako jedyna na rynku technologia, dostarcza wiedzę o ilości i rodzaju odpadów wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Rozwiązanie organizuje zbiórkę selektywną odpadów komunalnych w sposób cyfrowy, a także umożliwia informatyzację PSZOKów. T-Master SISO funkcjonuje już w trzech miastach w Polsce: Ciechanowie, Świebodzinie i Zamościu, a korzysta z niego ponad 3 500 mieszkańców.
T-Master jest zdobywcą wielu nagród branżowych m.in. Złotego Lauru Innowacyjności, w konkursie im. Stanisława Staszica organizowanym przez NOT, Medalu Targów Kielce EKOnowator, Złotego Medalu Międzynarodowych Targów POL-ECO System.
Firma T-Mater przekazała organizatorom pikniku atrakcyjne nagrody: zgniatarki do butelek, zestawy do badmintona, piłki, plecaki oraz bidony. Zestawy zostały wręczone wszystkim uczestnikow Eko-Pokazu mody przygotowanego przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kościelcu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach jak i dla uczestinków quizu o tematyce ekologicznej.
Na pikniku obecna była również Unia Miasteczek Polskich - na czele z Prezesem Grzegorzem Cichym, Burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice. Misją Unii Miasteczek Polskich, od początku jej istnienia, jest wspieranie idei samorządności lokalnej oraz rozwoju wspólnot lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego.
Unia Miasteczek Polski od 30 lat pełni rolę ogólnokrajowej korporacji samorządowej zrzeszającej małe miasta, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie aspirujące do rangi miasta. Jako Stowarzyszenie, reprezentuje małe samorządy w komisjach sejmowych i senackich oraz w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Unia Miasteczek Polskich podejmuje też działania mające na celu wspierania interesów małych miast nie tylko w kraju, ale również w strukturach europejskich. Na pro-ekologicznym stoisku UMP można było obdebrać ekologiczne gadżety tj, drewniane zestawy gier, drewniane eko-kredki, ekologiczne torby i plecaki.