Uroczystość 83. rocznicy bitwy pod Proszowicami tradycyjnie rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji poległych żołnierzy Armii Kraków w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Proszowicach. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz dr Jan Zwierzchowski. Po mszy, w asyście orkiestry dętej uczestnicy udali się w pochodzie na cmentarz do kwater żołnierzy polskich, którym oddali hołd poprzez złożenie kwiatów.
Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy powitał zgromadzonych gości oraz delegacje: poczty sztandarowe, przedstawicieli szkół, instytucji, stowarzyszeń, zakładów pracy.
Przy okazji obchodów, dzięki staraniom Wojciecha Nowińskiego oraz współpracy UGiM w Proszowicach i krakowskiego oddziału IPN, na cmentarzu odsłonięto poświęconą Franciszkowi Czechowi. tablicę pamiątkową ufundowaną przez Grzegorza Cichego.
Losy Franciszka Czecha, 55-letniego mieszkańca Czeladzi, udało się odkryć i udokumentować dzięki pasji pochodzącego z Proszowic historyka – amatora Wojciecha Nowińskiego. Jak ustalił, Czech został ciężko ranny jeszcze przed rozpoczęciem bitwy, na terenie wsi Szklana. Choć został pochowany wspólnie z innymi poległymi w bitwie pod Proszowicami, jego nazwiska zabrakło na tablicy umieszczonej na mogile żołnierzy.
Pamiątkową tablicę poświęcił proboszcz ks. dr Jan Zwierzchowski, a świadkami byli m. in. potomkowie i członkowie rodziny poległego żołnierza oraz burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.
Po odsłonięciu tablicy odczytano Apel Poległych, który został zwieńczony salwą honorową. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem, upamiętniającym poległych w bitwie żołnierzy. W Bitwie pod Proszowicami stoczonej przez pułki 55 Dywizji Piechoty Armii Kraków z Niemcami poległo ponad 120 Polaków, w większości mieszkańców Górnego Śląska.
Źródło: Dziennik Polski Proszowice, GiM Proszowice