11 listopada obchodziliśmy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym. Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, już w 1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości. Podczas II wojny światowej obchody Dnia Niepodległości były zakazane. Po wojnie święto zostało oficjalnie zniesione przez komunistów. Dopiero w 1989 r. 11 listopada ogłoszono ponownie Świętem Niepodległości.
Również i w Gminie Proszowice 11 listopada br. na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego oraz Proboszcza Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Proszowicach ks. dr Jana Zwierzchowskiego już od rana mieszkańcy aktywnie włączyli się do uroczystych obchodów Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, druhów OSP i Orkiestry Dętej "Błysk" z Żębocina na Placu Targowym przy ulicy Królewskiej a następnie orszak przy akompaniamencie orkiestry dętej i w asyście funkcjonariuszy Policji przemaszerował ulicami miasta do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11:00 odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.
Tuż po mszy świętej na płycie Rynku odbyła się uroczysta inauguracja podniesienia flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, po czym wspólne odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" przy asyście Orkiestry Dętej z Żębocina. W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości zademonstrowano w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.
Tuż po odśpiewaniu Hymny głos zabrali Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice - Grzegorz Cichy, Poseł na Sejm RP - Norbert Kaczmarczyk, Starosta Powiatu Proszowickiego - Krystian Hytroś, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Proszowickiego - Rafał Chmiela oraz zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice - Profesor Antoni Dyduch.
Na zakończenie uroczystości liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki a następnie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek do Centrum Kultury i Wypoczynku przygotowany przez KGW w Klimontowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach przy współpracy z Biurem Rady i Promocji Urzędu Gminy i Miasta Proszowice.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe. Rok 2022 to przecież rocznice związane z Mazurkiem Dąbrowskiego, polskim hymnem państwowym. 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 275 lat od urodzin Józefa Wybickiego, autora słów hymnu i 200 lat od jego śmierci. I wreszcie 95 lat od ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski. Polskie symbole narodowe są spoiwem, które łączy Polaków w kraju i za granicą. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie tych ważnych rocznic.
Były to również pierwsze obchody po wybuchu wojny w Ukrainie przez co celebrowanie niepodległości dla nas Polaków w obliczu trwającej u naszych sąsiadów wojny nabiera innego wymiaru i przywołuje refleksję, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, że trzeba je pielęgnować i szanować.
Przy okazji tego święta należy wspomnieć, że Gmina Proszowice zdała egzamin solidarności z Ukraińcami, okazując bezprecedensową pomoc tym, którzy naszą Gminę wybrali na bezpieczne schronienie dla siebie i swoich dzieci. Obchody święta narodowego stały się dla naszych gości z ogarniętej wojna Ukrainy okazją do wzruszającego podziękowania za gościnne przyjęcie a występ artystyczny z udziałem kobiet i dzieci i ich życzenia z okazji Święta Niepodległości zapewne na długo pozostaną w pamięci mieszkańców.
W uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości licznie wzięli udział mieszkańcy Gminy Proszowice, zaproszeni goście, parlamentarzyści, 22 poczty sztandarowe, jednostki OSP i MDP oraz KGW z Gminy Proszowice, dwie klasy mundurowe z Zespołu Szkół w Proszowicach oraz młodzież szkolna.
Tegorocznym obchodom Święta odzyskania niepodległości w naszej Gminie towarzyszyły też liczne wydarzenia poświęcone upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
- Od 29 października na płycie Rynku ogólnodostępna jest ekspozycja pt. "Z miłości do Polski. Armia Krajowa" przygotowana i udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.
- 30 października Grupa Proszowice-Rajdy Rowerowa zorganizowała rajd rowerowy poświęcony upamiętnieniu 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
- 9 listopada w CKiW w Proszowicach odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej dla przedszkolaków z Gminy Proszowice, którego organizatorem było Samorządowe Publiczne Przedszkole nr 2 w Proszowicach.
- W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości we wszystkich szkołach Gminy Proszowice odbyły się też uroczyste akademie, podczas których młodzież wraz nauczycielami świętowała rocznicę odzyskania niepodległości.
- Od 10go do 18go listopada w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach dostępna jest wystawa pt. "Droga do Niepodległej" przygotowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach we współpracy z filią Biblioteki Publicznej w Ostrowie i Urzędem Gminy i Miasta Proszowice.
- 11 listopada wieczorem o godz. 17.00 licznie zebrani przy ognisku na proszowickim rynku mieszkańcy Gminy Proszowice wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych prowadzonym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach.
- Do tegorocznych obchodów Święta Niepodległości włączył się również portal "Proszowice z Bliska", który dla uczestników wspólnego śpiewania 11 listopada przygotował karty okolicznościowe wydrukowane specjalnie na tę okazję. Na kartach wpisano krótkie życiorysy osób związanych z odzyskiwaniem Niepodległości na terenie Ziemi Proszowickiej opracowane przez historyka Henryka Pomykalskiego. To doskonała baza do lekcji historii w szkołach.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Proszowice i gościom za przyjęcie zaproszenia i tak liczny i aktywny udział we wspólnym świętowaniu tak ważnego dla historii naszej Ojczyzny święta.
Tekst: Aneta Kotyza
Zdjęcia: Dominik Ochęduszko