Jak co roku wieczorem 11 listopada o godz. 17.00 licznie zebrani przy ognisku na proszowickim rynku mieszkańcy Gminy Proszowice, wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych prowadzonym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach. Wszyscy zgromadzeni z lampionami, biało-czerwonymi flagami i śpiewnikami w ręku ochoczo włączyli się do wspólnego śpiewania.
Nie zabrakło takich pieśni i piosenek jak „Rota”, „Żeby Polska była Polską”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, „Ułani, ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Marsz Polonia”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Kadrówka”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Serce w plecaku”, „Mury”, „Ojczyzno ma” i „Sokoły”.
Dziękujemy ponad 50cio osobowej grupie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach za udział w tym podniosłym wydarzeniu a Krzysztofowi Chmurze, Agacie Szastak, Małgorzacie Żurek i Monice Chmurze za przygotowanie młodzieży. Dyrektorowi SP nr 2 Wojciechowi Musiałowi gratulujemy wspaniałej młodzieży oraz przekazywania uczniom istoty wartości patriotycznych, wagę tradycji, dziedzictwa kulturowego i narodowego. Udział młodzieży w tego typu wydarzeniach jest bardzo ważny w wychowaniu i kształtowaniu ich postawy obywatelskiej i patriotycznej.
Bardzo miłą niespodzianką dla zgromadzonej publiczności był występ artystyczny kobiet i dzieci z ogarniętej wojna Ukrainy, które naszą Gminę wybrały na bezpieczne schronienie. Obchody święta narodowego stały się dla naszych gości okazją do wzruszającego podziękowania dla mieszkańców Gminy Proszowice za gościnne przyjęcie.
Na uczestników wieczornego śpiewania czekał słodki poczęstunek – „Rogale Marcińskie” od portalu „Proszowice z Bliska" i rozgrzewająca herbata malinowa przygotowana przez Restaurację Muzealną. Urząd Gminy i Miasta Proszowice specjalnie na ten wieczór przygotował dla uczestników lampiony oraz kotyliony i biało-czerwone przypinki, rozdawano również śpiewniki patriotyczne. Portal „Proszowice z Bliska” przygotował karty okolicznościowe, na których wpisano krótkie życiorysy osób związanych z odzyskiwaniem Niepodległości na terenie Ziemi Proszowickiej opracowane przez historyka Henryka Pomykalskiego.
Dziękujemy mieszkańcom Gminy Proszowice za liczną obecność i podtrzymywanie tej wspaniałej tradycji, która w szczególny sposób integruje naszą społeczność. Podziękowania również dla Małgorzaty Płyś - Dyrektor CKiW w Proszowicach oraz pracownikom CKiW za przygotowanie ogniska oraz za wsparcie techniczne przy zorganizowaniu tego wieczoru.
Aneta Kotyza