Dnia 16 listopada br. w Warszawie - Józefowie odbyła się konferencja "Zielona energia jako kluczowe rozwiązanie dla uzyskania niezależności energetycznej". Ponad 150 samorządów, a łącznie 200 osób wysłuchało merytorycznych wykładów, prowadzonych przez 12 prelegentów. Podczas panelu konferencyjnego można było wysłuchać informacji dotyczących klastrów energii, spółdzielni energetycznych oraz energetyki odnawialnej. Swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz partnerzy wydarzenia. Uwieńczeniem konferencji była Gala Klastrów Energii 2022, na której wyróżnione zostały te JST i osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwoju Społeczności Energetycznych. Gmina i Miasto Proszowice doceniona została za inwestycje w odnawialne źródła energii, a Burmistrz Grzegorz Cichy otrzymał statuetkę "Burmistrza roku".
W ostatnich latach w Gminie Proszowice zrealizowanych zostało wiele inwestycji w zakresie ekologii, ochrony środowiska i energooszczędności budynków użyteczności publicznej. Wykonano między innymi prace termomodernizacyjne polegające na dociepleniu ścian zewnętrznych wraz z wykonaniem tynków zewnętrznych w Szkole Podstawowej w Żębocinie, Szkole Podstawowej w Klimontowie, Klubie Dziecięcym Maluch wraz z dawnym Hotelem Pielęgniarek. W ostatnich latach poddane termomodernizacji zostały również remizy OSP w Opatkowicach, Jakubowicach, Kościelcu, Więckowicach, Makocicach, Kowali i Posiłowie. Proszowicki samorząd pozyskiwał na ten cel wszelkie możliwe środki.
Gmina Proszowice podjęła skuteczne działania o pozyskanie funduszy na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na następujących gminnych budynkach: Urzędu Gminy i Miasta Proszowice, krytej pływalni MOSiR, hali sportowej MOSiR, sfinansowała fotowoltaikę na remizach strażackich w Bobinie, Ostrowie i Więckowicach, budynku gminnym w Stogniowicach oraz Szkołach Podstawowych w Klimontowie i Żębocinie o łącznej mocy blisko 200 kilowatów.
Warto przypomnieć, że w latach 2020 – 2021 gmina Proszowice zrealizowała z 41 innymi gminami z naszego województwa wspólne zadanie pn.: "Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla Gmin Województwa Małopolskiego" dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Dzięki tym środkom zamontowano na budynkach mieszkańców gminy Proszowice 13 kompletne zestawy kolektorów słonecznych na potrzeby wytwarzania ciepłej wody użytkowej, 66 instalacji fotowoltaicznych do produkowania energii elektrycznej, 12 sztuk kotłów na biomasę i 10 sztuk pomp powietrznych. Instalacje fotowoltaiczne, które dzięki staraniom samorządu powstały na posesjach mieszkańców oraz te zamontowane na 9 obiektach użyteczności publicznej sprawiły, że łączna moc fotowoltaiki w gminie Proszowice wyniosła ok. 500 kilowatów.
Gmina nie tylko uczestniczyła w programie OZE, ale też od kilku lat dopłaca mieszkańcom do wymiany starych pieców, tak zwanych "kopciuchów" w ramach realizowanych projektów dotyczących wymiana starych kotłów na paliwa stałe, gazowe i na biomasę na niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Projekty te dofinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Celem realizowanych programów jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza. Dzięki udziałowi w ww. programach jego uczestnicy mogli otrzymać dofinansowanie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na wymianę starych pieców i zastąpienie ich ekologicznymi. Z programów skorzystało ponad 250 mieszkańców.
Gmina Proszowice przeprowadziła też kampanię informacyjną w formie spotkań edukacyjno-informacyjnych dla mieszkańców gminy w zakresie oszczędności zasobów naturalnych, obniżenia niskiej emisji, poprawy efektywności energetycznej oraz opracowanie i wydruk broszur informacyjnych dla mieszkańców. Wymiernym efektem działań edukacyjny prowadzonych na terenie naszej Gminy jest złożenie przez mieszkańców aż 547 wniosków do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie o dofinasowanie w ogólnopolskim programie dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych "Czyste Powietrze". Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji w tym programie to blisko 2 800 000 zł.
Zdjęcia dzięki uprzejmości DOEKO GROUP Sp. z o.o.