Jako że 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Woluntariusza zachęcamy do zapoznania się z przekrojowym przewodnikiem dla studentów rozważających wolontariat. (https://hellofinance.pl/studia/wolontariat-na-studiach)
Artykuł tłumaczy, dlaczego warto zostać wolontariuszem. Jest wysoce merytoryczny - zawiera opinie pracodawców i ich spojrzenie na wolontariuszy, odsyła też do wysokiej jakości źródeł, jak np. Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu.
Zawiera także informacje o formalnej stronie charytatywnej pracy, tzn. umowach i ubezpieczeniach. Tekst daje też proste rady na to, jak znaleźć czas na wolontariat i pogodzić go z innymi obowiązkami.
Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie są potrzebni wolontariusze
- Czym jest wolontariat
- Dlaczego warto być wolontariuszem
- Jak to udokumentować w procesie rekrutacyjnym do pracy
- Czy wolontariat wymaga pisemnej umowy
- Jakim ubezpieczeniom podlegają wolontariusze
- Jak pogodzić studia, pracę dodatkową i wolontariat.
Wolontariat to nieodpłatna, dobrowolna praca charytatywna na rzecz innych. Pierwszym skojarzeniem związanym z tym pojęciem jest zapewne pomoc biednym czy chorym. Ale wolontariat niejedno ma imię. Może to równie dobrze być obsługa dużej imprezy kulturalnej lub sportowej, czy nauczanie pierwszej pomocy.
Warto również pamiętać o tym, że pracodawcy cenią wzmiankę o wolontariacie w życiorysie kandydata. Zwłaszcza u młodych osób takich jak studenci, którzy jeszcze nie mieli okazji uzyskać doświadczenia zawodowego. Podejmowanie nieodpłatnych działań dla dobra innych uprawdopodabnia, że kandydat jest osobą energiczną, nie boi się wyzwań i, co najważniejsze, że naprawdę mu na czymś zależy. To rzadkie cechy. Każdy pracodawca zwróci na nie uwagę.
Źródło: https://hellofinance.pl/studia/wolontariat-na-studiach