Okres zimowy jest szczególnie trudnym okresem nie tylko dla zwierząt dziko żyjących, ale również dla zwierząt domowych i gospodarskich. Należy podkreślić ze zgodnie z art. 7 ust 1 Ustawy o ochronie zwierząt wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu jest w myśl prawa traktowane jako znęcanie się nad zwierzęciem.
Niskie temperatury mogą okazać się zabójcze dla zwierząt.
Pamiętajmy, że kto utrzymuje zwierzę domowe: psy i koty, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Zwracamy się do wszystkich mieszkańców o zapewnienie swoim zwierzętom odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem.
Apelujemy do wszystkich właścicieli psów aby ocieplali psie budy i zapewniali psom i kotom ciepłe (niezamarznięte!), kaloryczne jedzenie oraz letnią wodę.
Należy pamiętać by psy „podwórkowe” miały zapewniony odpowiednio długi łańcuch. Nie wolno trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a długość uwięzi nie powinna być krótsza niż 3 m! Więcej ruchu to więcej ciepła! Niedopuszczalnym postępowaniem jest natomiast wypuszczanie bez kontroli psa poza posesję - pies poza posesją często jest traktowany jako zwierzę bezdomne stwarzające zagrożenie dla ludzi, dziko żyjących zwierząt oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, osoba, która spotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
Katarzyna Znamirowska