16 lutego br. w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pt. "Strzelnica w powiecie 2022" w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego uroczyście otwarto wirtualną strzelnicę, na którą pozyskano dotację w wysokości 128 800 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 161 000 zł. Dyrektor szkoły otrzymała karabin oraz wydawnictwa z miasta Nittenau.
Program "Strzelnica w powiecie 2022" ma na celu dofinansowanie zadań związanych z budową strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych i żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład tych Sił.
Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego przeznaczona jest do prowadzenia szkolenia strzeleckiego w oparciu o multimedialny, laserowy system szkolno - treningowy "POJEDYNEK" w zakresie nauki i doskonalenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią oraz realizacji strzelań o urozmaiconym stopniu skomplikowania, na różnych wirtualnych odległościach, przy zmiennych warunkach oświetlenia, z podstaw strzeleckich: leżąc, klęcząc, stojąc. Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla 4 strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków i/lub pistoletów (laserowych symulatorów broni).
Korzystanie z wirtualnej strzelnicy jest możliwe wyłącznie za wiedzą i zgodą Dyrekcji Szkoły oraz osoby upoważnionej do zarządzania strzelnicą a szkolenie odbywa się według harmonogramów uzgodnionych z zainteresowanymi podmiotami (osobami) i podpisanymi z nimi porozumieniami.
Przed otwarciem strzelnicy odbyła się uroczystość z wystąpieniami gości i pokazami uczniów w sali gimnastycznej szkoły. Podczas niej prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów Henryk Łabędź przekazał dla szkoły karabin do użytku na strzelnicy. Burmistrz GiM Proszowice Grzegorz Cichy przekazał dyrektor Dorocie Król wydawnictwa od władz Nittenau miasta w Bawarii. Tableau i zestaw upominków, delegacja Gminy Proszowice otrzymała od burmistrza miasta Nittenau Benjamina Bomla 27 lipca 2022 roku podczas wizyty upamiętniającej Zygmunta Marca robotnika przymusowego z Opatkowic straconego 12 listopada 1942 roku w lesie w pobliżu Bodenstein. Wśród przekazanych wydawnictw była relacja z pobytu delegacji władz Nittenau w ZS w Proszowicach oraz filmy promocyjne "Oberpfälzer Seenland", "Landkreis Schwandorf" i "Stadt Nittenau".
Tekst i zdjęcia: Aneta Kotyza
Wprowadził: Dominik Ochęduszko