Źródło: https://www.youtube.com/@TVProszowice
Z inicjatywy Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Proszowicach oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach 3 marca br. w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach odbyło się spotkaniu z zaproszonymi historykami i pasjonatami historii poświęcone tematyce:
- Powstania Styczniowego (160. rocznica) na Płaskowyżu Proszowickim,
- Utraty i odzyskania przez Proszowice Praw Miejskich (100. rocznica),
- Dwudziestolecia międzywojennego w rejonie Miechowa i Proszowic.
W spotkaniu, które odbyło się w zmodernizowanej Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, uczestniczyli licznie zgromadzeni pasjonaci lokalnej historii, mieszkańcy, uczniowie szkół podstawowych wraz z nauczycielami, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
Spotkanie rozpoczęła Małgorzata Płyś - dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, która po przywitaniu wszystkich zgromadzonych zaprosiła na scenę Chór "Belcanto" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Proszowicach. Chór pod przewodnictwem Joanny Greli-Skóry i przy akompaniamencie Adama Kubickiego z klasy 5b (gitara) wykonał pieśni patriotyczne.
Moderatorem był Grzegorz Cichy - Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, który po krótkim wprowadzeniu do tematu Powstania Styczniowego po kolei zapraszał na scenę prelegentów spotkania.
A byli nimi:
- Henryk Pomykalski, historyk - "Ziemia Proszowska w Powstaniu Styczniowym".
- Wojciech Nowiński, pasjonat historii - "Rok 1863 w Proszowskiem",
- Sylwia Dziuba, historyk Muzeum Ziemi Miechowskiej - "Krynoliną i krzyżykiem. Kobieca odsłona Powstania Styczniowego",
- Marcin Florek, Dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej - "Kilka uwag na temat krótkiej historii ojcowskiego oddziału powstańczego i jego wyprawy na Miechów 17 lutego 1863 r.",
- Prof. Włodzimierz Bernacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki - "Polityka Rosji wobec Powstania. Utrata i odzyskanie Praw Miejskich przez Proszowice w 100 rocznicę",
- Marcin Szwaja, pasjonat historii - "Świadkowie Powstania Styczniowego. Krzyże, kapliczki...",
- Ks. dr Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii w Proszowicach - "Kroniki Parafialne - ks. Bronisław Mieszkowski i ks. Gasiński z Proszowic w świetle dokumentów z archiwum kurii kieleckiej".
W dniu wydarzenia w holu CKiW w Proszowicach została również otwarta wystawa pt. "160 Rocznica Powstania Styczniowego na Ziemi Proszowskiej" przygotowana przez Powiatową Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach wraz z Filią w Ostrowie.
Tematyka wystawy nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z 1863 roku w Proszowicach jak również w Sosnówce koło Słomnik. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Powstanie Styczniowe 1863 - Nasze dziedzictwo" z Proszowic można też zapoznać się z projektem pomnika "Powstańcom Styczniowym 1863" autorstwa arch. Michała Kozery.
Wystawa ukazuje, jak powstanie styczniowe miało swoje odzwierciedlenie w sztuce,oraz że było jednym z najważniejszych tematów historycznych literatury polskiej drugiej połowy XIX wieku.
Zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich wraz z nauczycielami oraz mieszkańców do obejrzenia wystawy, która dostępna jest w holu Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach do 18 marca br. Następnie wystawa zostanie udostępniona szkołom podstawowym z Gminy Proszowice.
Aneta Kotyza
Źródło:
- Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historycznego "Bojowe Schrony Proszowice".
- Opracowanie - Wojciech Nowiński dla schronyproszowice.pl - "Rok 1863 w Proszowskim".
- Opracowanie - Marcin Szwaja dla 24IKP.pl - "Co się działo 157 lat temu w Sosnówce koło Słomnik?".
- blog.polona.pl - Powstanie Styczniowe w Literaturze.
- lo5.szczecin.pl - Powstanie Styczniowe w Malarstwie.
Wprowadził: Dominik Ochęduszko