Dokładnie 80 lat temu 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mieli szans z zaborcom, ale prowadziła ich chęć odwetu i zadania wrogowi jak najwięcej możliwych strat. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Dziś cała Polska będzie solidaryzować się z pamięcią o Powstańcach. Minister Wojciech Kolarski na portalu prezydent.pl podkreślił, że Powstanie w Getcie Warszawskim to bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, historii Warszawy i w historii polskich Żydów.
To bardzo ważne wydarzenie dla Żydów mieszkających zarówno w Izraelu, jak i dla tych mieszkających na całym świecie. Zaznaczył, że „z uwagi na tragedię Holokaustu jest to też wydarzenie wspominane na całym świecie”. Prezydent Andrzej Duda nadał tej uroczystości międzynarodowy charakter.
Przekazał, że w uroczystościach, które rozpoczną się w środę o godz. 12 na Placu Bohaterów Getta w Warszawie wezmą udział przedstawiciele polskich władz oraz prezydenci Niemiec i Izraela. W tej uroczystości udział wezmą Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Prezydent Izraela Isaac Herzog wraz z Małżonkami; będzie także kilkadziesiąt delegacji z wielu innych krajów, które będą reprezentować związki wyznaniowe, gminy żydowskie i instytucje upamiętniające Holokaust; będą też politycy z różnych krajów.