19 kwietnia br. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Tego dnia organizacje i Szkoły włączyły się w spólne obchody rocznicy. Papierowe żonkile wykonali uczestnicy zajęć plastycznych organizowanych przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Uczniowie ze Szkół Podstawowych w Klimontowie i Szczytnikach jak i z Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach także uczcili pamięć powstańców.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach wraz z filią w Kościelcu włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tego dnia czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę otrzymali żółtego żonkila.
W klasie trzeciej Szkoły Podstawowej numer 2 w Proszowicach odbyły się zajęcia biblioteczne o tematyce upamiętniającej rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci Powstania w Getcie Warszawskim. Z zaciekawieniem słuchali opowiadania pt. "Strasznie, strasznie" Pawła Beręsewicza. Autor przedstawia w nim poruszającą historię relacji ojca i synka, których życie w jednej chwili całkowicie się zmienia. Pokazuje, jak odnajdują się w nowej sytuacji, co przeżywają i czego doświadczają. Zapraszamy zainteresowanych do wysłuchania lub przeczytania tego opowiadania. Ważne jest, by pamiętać o znaczeniu, jakie Powstanie miało dla kolejnych pokoleń, a także ocalałych z Zagłady.
W scenariuszu dwóch spotkań Biblioteki w Ostrowie znalazło się wysłuchanie słuchowiska "Historia pewnej ulicy" autorstwa Justyny Bednarek, praca z treścią opowiadania, rozmowa o emocjach mieszkańców ulicy Magnolii w Warszawie, dyskusja na temat pomagania i praca plastyczna.
Uczestnicy z DKK dla Dzieci dowiedziały się, że "Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerwało wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki - polskie dzieci mogły zostać w swoim domu, zaś rodziny żydowskie zostały zmuszone do przeniesienia się do getta. Dzieci poznały nie tylko historię mieszkańców ulicy Magnolii, która miała miejsce około 80 lat temu, ale dowiedziały się, jak wojna wpłynęła na życie osób, które jej doświadczyły i z jakimi trudnymi sytuacjami musiały się zmierzyć. Wspominany był też o medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla osób, które w czasie wojny pomagały Żydom. Uczestnicy spotkania zapamiętają na pewno, że wśród tych uhonorowanych osób jest dużo Polek i Polaków.