W maju uczniowie Szkoły Podstawowej w Klimontowie brali udział w spotkaniu projektowym Our life in our hands!, które odbyło się w Chorwacji a w kwietniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu Unknown HERoines w Barcelonie.
Obydwa projekty wspierane i prowadzonego są przez Gminę Proszowice w ramach programu Erasmus+.
Na początku maja uczniowie i nauczyciele ze SP w Klimontowie wrócili ze spotkania Our life in our hands! - Nasze życie w naszych rękach! w Chorwacji, gdzie pracowali wspólnie przez tydzień w partnerskiej szkole, która znajduje się w pobliżu miasta Szybenik. Program wizyty był bardzo obszerny. Sześć grup partnerskich z Turcji, Portugalii, Litwy, Hiszpanii, Chorwacji i Polski brało udział w zajęciach projektowych mających na celu realizację międzynarodowego projektu Erasmus+.
Uczestnicy projektu odwiedzili szkołę partnerską, gdzie odbyło się przywitanie oraz zajęcia w międzynarodowych grupach. Uczniowie rywalizowali ze sobą podczas zajęć sportowych, brali udział w rozwiązywaniu quizu Kahoot, sadzeniu ziół oraz uczestniczyli w różnych grach i zabawach integracyjnych.
W kolejnym dniu uczestnicy spotkania poznawali Szybenik znane, jako miasto czterech twierdz, odwiedzili stację meteorologiczną oraz budowali samodzielnie przyrządy meteorologiczne podczas warsztatów odbywających się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Pracując w międzynarodowych grupach, doskonalili swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim oraz pracy w zespole. Nauczyciele brali udział w warsztatach TIK na temat wprowadzania elementów gier interaktywnych (gamification) podczas zajęć lekcyjnych w szkole. Nie zabrakło też licznych zajęć i warsztatów ekologicznych dla uczniów. Jedne z nich odbyły się w Parku Narodowym Krka, gdzie zapoznali się z florą i fauną tego niezwykłego miejsca. Robili samodzielnie prosty filtr do wody, rozmawiali na temat konieczności ochrony przyrody oraz znaczenia wody w życiu człowieka. Zapoznali się z dawnymi urządzeniami stosowanymi w młynach wodnych do mielenia ziarna na mąkę. Poznali zasady bezpiecznego i stosownego zachowania się w parkach krajobrazowych, które pozwalają chronić unikatowe, naturalne piękno przyrody dla przyszłych pokoleń.
Ponadto, uczniowie uczestniczący w spotkaniu poznali cechy krajobrazu środkowej Dalmacji, wybrzeża Morza Adriatyckiego, warunki glebowe i pogodowe, które wpływają na ograniczony rozwój rolnictwa w tym regionie. Brali udział w wycieczce edukacyjnej statkiem na wyspę Prvić, gdzie zapoznali się z urządzeniami inżynierii morskiej i powietrznej w muzeum poświęconym pamięci Fausta Vranćića.
Ze względu na swoje bogactwo przyrodnicze i kulturowe wyspa Prvić znajduje się pod ochroną Ministerstwa Kultury. Na wyspie obowiązuje zakaz ruchu samochodowego, co czyni ją miejscem wyjątkowym. Mieszkańcy używają do transportu małych traktorów, rowerów i motocykli.
Na wyspach oraz w rejonie Dalmacji panuje typowy klimat śródziemnomorski (ciepłe i suche lata oraz łagodne i mokre zimy). Duże nasłonecznienie powoduje susze w czasie lata. Wysokie temperatury przyczyniają się do pogłębiania się problemu braku słodkiej wody.
Zapobieganie zmianom klimatycznym to wyzwanie uczestników naszego projektu Erasmus+ Our life in our hands!, ale również wszystkich ludzi mieszkających na naszej planecie. To od nas zależy jej dalszy los. Nasze życie jest w naszych rękach. Wspólnie podejmujemy wiele akcji i przedsięwzięć, aby ratować środowisko naturalne na Ziemi, chronić florę i faunę oraz przeciwdziałać nadmiernej emisji dwutlenku węgla. Jest to nasze zadanie projektowe, które realizujemy wspólnie z partnerami przez ostanie trzy lata. Jesteśmy przekonani, że nasze starania mają pozytywne rezultaty. Styl eko staje się coraz bardziej powszechny. Mamy na uwadze zasadę, która przyświecała nam podczas tego spotkania projektowego 5R (Reuse Reduce Refuse Recycle Rot), co oznacza, że należy rzeczy używać ponownie, nadając im drugie życie, redukować ich zużycie, odmawiać zbędnych opakowań, przetwarzać śmieci oraz kompostować odpady bio
- mówią uczestnicy projektu.
Następna wizyta projektowa odbędzie się w litewskiej szkole partnerskiej pod koniec roku szkolnego.
Natomiast w dniach 20-29 kwietnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach brali udział w międzynarodowym spotkaniu Unknown HERoines w Barcelonie w ramach programu Erasmus+ wspieranego i prowadzonego przez Gminę Proszowice. Tytuł projektu to‘Unkonwn Heroines - Nieznane Bohaterki, który poświęcony był słynnym oraz mniej znanym kobietom ze świata sportu.Poprzednie spotkania w Estonii i Grecji dotyczyły odpowiednio kobiet w filmie oraz w polityce.
Szkołę reprezentowała duża grupa dzieci, które mieszkały przez okres wymiany w hiszpańskich domach i uczestniczyły w zajęciach w hiszpańskiej szkole. Uczniowie poznali słynne kobiety ze świata footballu, tenisa i lekkiej atletyki. a sami z dumą reprezentowali takie panie jak Igę Świątek, Helenę Marusarzównę czy Justynę Kowalczyk.
Oprócz zajęć zwiedzane były też kultowe miejsca słonecznej Barcelony związane z Antonio Gaudim, jednym z najoryginalniejszych architektów XX wieku. Nie mogło też zabraknąć wizyty na Camp Nou czyli stadionie FC Barcelony i wiwatach na cześć Lewego! Jedno popołudnie poświęcone było na wycieczkę do klasztoru Montserrat. Niestety, zabrakło tylko prawdziwie gorącej pogody na plażowanie.
W drodze do i z Barcelony uczestnicy projektu zwiedzili również malowniczą Wenecję oraz wyszaleli się w parku rozrywki Gardaland.