W drugim tygodniu czerwca w Szkole Podstawowej w Klimontowie gościła grupa nauczycieli ze szwedzkiej szkoły Hakkas Skola, która znajduje się w okolicy północnego koła podbiegunowego.
Wizyta przygotowawcza odbyła się w związku z rozpoczynającym się nowym, międzynarodowym projektem Erasmus+ Language and history. Ma on na celu doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz wspólne poznawanie historii II wojny światowej szczególnie na ziemiach polskich.
Ważnym tematem, który będzie poruszany w następnym roku szkolnym jest holokaust oraz wspólne dążenie do pokoju w Europie i na świecie. Nigdy więcej wojny! - to hasło, które będzie przyświecało podejmowanym działaniom. Na początku, praca projektowa będzie się odbywać online w międzynarodowych grupach z wykorzystaniem narzędzi TIK dostępnych na platformie eTwinning.
Następnie, grupa uczniów ze Szwecji przyjedzie do Szkoły Podstawowej w Klimontowie, aby zapoznać się z miejscami związanymi z historią II wojny światowej. Celem projektu jest również nawiązanie przyjaznych kontaktów między uczestnikami, wzajemne poznawanie kultury polskiej oraz szwedzkiej, a dzięki temu nabywanie kompetencji międzykulturowych.
Wierzymy, że będzie to owocna praca, która przyniesie wymierne, efekty. Uczniowie zdobędą wiedzę i nowe umiejętności. Dla nauczycieli z obydwu szkół partnerskich jest to okazja do wymiany doświadczeń oraz wzbogacenia warsztatu pracy pedagogicznej
- podkreśla Urszula Kowalska, polski koordynator projektu ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie.
Nauczyciele ze Szwecji byli przywitani przez dyrektora szkoły, Elżbietę Kocierz, zobaczyli program artystyczny w wykonaniu uczniów, zapoznali się z pracą Szkoły Podstawowej w Klimontowie, obserwowali zajęcia w oddziałach przedszkolnych oraz w starszych klasach. Ponadto, zapoznali się z dorobkiem pracy uczestników obecnego projektu Erasmus+ Our life in our hands!, który był zaprezentowany przez uczniów i nauczycieli biorących udział w działaniach. Spotkali się również z burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice Grzegorzem Cichym, dyrektorem Centrum Obsługi Oświaty w Proszowicach Marzeną Migas i inspektorem Biura Rady i Promocji UGiM Proszowice Anetą Kotyzą.
Goście ze Szwecji odwiedzili były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, zabytkową kopalnię soli w Wieliczce oraz zwiedzili Rynek i zamek królewski w Krakowie. Ważnym punktem była również wizyta w Izbie Pamięci w Karwinie, w której pasjonaci, członkowie Stowarzyszenia Historyczne Bojowe Schrony Proszowice, zaprezentowali zgromadzone tam eksponaty pochodzące z czasów I i II wojny światowej. W następnym roku szkolnym uczniowie ze Szwecji będą mieli możliwość zapoznać się z historią naszego regionu oraz wezmą udział w zajęciach i warsztatach projektowych wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie.
Tekst: Koordynator Projektu Urszula Kowalska, Szkoła Podstawowa w Klimontowie