Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice zapraszają na ceremonię uroczystej prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego w Proszowicach. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 29 sierpnia 2023 roku o godz. 10.00.
Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z lokalnymi partnerami organizują trzecią edycję uroczystych prezentacji oznakowań cmentarzy żydowskich.
Tegoroczną edycję otwiera uroczystość na terenie cmentarza żydowskiego w Proszowicach. Prezentacja tablicy upamiętniającej wpisuje się w sierpniowe obchody 81. rocznicy deportacji proszowickich Żydów. Tego dnia miasto Proszowice uczci pamięć swoich dawnych mieszkańców i zachowa ją w znaczącym dla kultury żydowskiej miejscu.
Nowe oznakowanie cmentarza żydowskiego w Proszowicach łączy tradycję z nowoczesną formą upamiętnienia. Tablica informacyjna w swoim kształcie nawiązuje do macewy (tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego). A zamieszczony na niej znak QR pozwala na odkrycie jej dawnej historii. Kod odsyła odwiedzających na stronę portalu zabytek.pl, gdzie znajduje się szersza charakterystyka nekropolii w Proszowicach.
Ceremonia nie jest jedynym elementem upamiętnienia. Wydarzeniu towarzyszą inne uroczystości zorganizowane przez Gminę Proszowice: wystawa poświęcona historii społeczności żydowskiej w Proszowicach; seminarium „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe w Proszowicach” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na wrzesień zaplanowane są kolejne działania edukacyjne dla szkół tym razem przygotowane przez Muzeum POLIN.
Prezentacja tablicy oraz program edukacyjny realizowane są w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV: „Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści”, Priorytet 2: „Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich”), finansowego z grantu udzielonego Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Celem projektu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.
Do 2024 roku – przez cały okres realizacji grantu ŻDK – nowe oznakowania cmentarzy żydowskich pojawią się w każdym z 16 województw. Ceremonie upamiętnienia każdorazowo uzupełnia program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży.
Upamiętnienie cmentarzy odbywa się w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej” realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Inicjatorem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o cmentarzu żydowskim w Proszowicach:
Cmentarz żydowski w Proszowicach (ul. Krakowska) | Wirtualny Sztetl
MATERIAŁY PRASOWE:
Nowe oznakowania cmentarzy żydowskich w Polsce | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Dla mediów | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie