Lekturą tegorocznej 12. odsłony akcji Narodowego Czytania była lektura „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. (...) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
- Pisał w liście okolicznościowym Prezydent Andrzej Duda
zachęcając do wspólnej lektury.
Proszowice również włączyły się do tegorocznej akcji, która była doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z tą sztandarową pozycją literatury polskiej.
Narodowe Czytanie w naszej gminie rozpoczęła Szkoła Podstawowa w Ostrowie, gdzie wspólnie z historykiem Henrykiem Pomykalskim kadra pedagogiczna i uczniowie zagłębili się w czytanie fragmentów tej najbardziej znanej powieść Elizy Orzeszkowej.
Natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 w Proszowicach fragmenty książki były czytane przez delegaturę wojskową a uczniowie odpowiadali na pytania, które zadawane były po kolejnych przeczytanych fragmentach.
Wraz z początkiem roku szkolnego również uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Proszowicach intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. Uczniowie dwóch ósmych klas wspólnie z Burmistrzem GiM Grzegorzem Cichym i Dyrektor Bernadetą Gruszką także przeczytali fragmenty powieści.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Żębocinie wzięła udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Wspólne czytanie odbyło się w świetlicy szkolnej, gdzie w roli lektorów wystąpili uczniowie, nauczyciel klas 1-3 – pani Anna Makuła oraz pani Dyrektor. Występy wzbogacone były oprawą muzyczną oraz ciekawą dekoracją sceniczną, dzięki czemu uczniowie mogli w magiczny sposób przenieść się nad brzeg Niemna. Na pamiątkę każdy z uczestników wydarzenia otrzymał zakładkę do książki z portretem autorki, fragmentem rękopisu, lub cytatem z powieści. A najmłodsi uczniowie wykonali pracę plastyczną związaną z prezentowanym utworem literackim.