29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Patronką święta ustanowionego z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Jest to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć. Jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Zapobiega co jest obecnie bardzo ważne, uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.
Klasa II Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach włączyła się w akcje razem z Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach Agnieszką Rojewską.
W Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Klimontowie także obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dla dzieci z Grupy Niezapominajki legendę „O stopce Królowej Jadwigi” czytali: Mieczysław Krzynówek - Radny Rady Miejskiej w Proszowicach, Przewodniczący Komisji Oświaty i Polityki Społecznej, Aneta Kotyza - Inspektor w Biurze Rady i Promocji UGiM Proszowice, Aneta Chmielnicka-Bogacz – Inspektor w Biurze Rady i Promocji UGiM Proszowice, Urszula Kowalska – zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie. Po wysłuchaniu legendy zostały przeprowadzone zajęcia związane z patronką szkoły. Przedszkolaki aktywnie brały w nich udział i rysowały postać Św. Jadwigi Królowej. Na zakończenie otrzymały upominki od UGiM w Proszowicach.
W Dniu Ģłośnego Czytania również społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach włączyła się w akcję czytając powieści Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem". Fragmenty powieści czytali reprezentaci klas V-VII oraz przedstawiciele grona pedagogicznego. Przenieść się na chwilę do świata lektury pozwoliły wysłuchane opisy krajobrazu nadniemeńskiego, historie Jana i Cecylii oraz kolorowe dekoracje i stroje.