Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa" oraz Fundacją Koncept Kultura zaprasza na bezpłatne kino historyczne VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”!
Zapraszamy młodzież i mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice do Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach na 30 minutowe, bezpłatne seanse filmu „Wiktoria 1920” w dniach od 4 do 6 grudnia br.
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" przestrzeń, w której popularyzowana jest historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality.
Podczas seansu, zakładając specjalne gogle i słuchawki, widzowie będą mieli okazję do spotkania z ciekawymi postaciami z polskiej historii i przenieść się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywają się wokół niego. Obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii mają wrażenie fizycznego uczestnictwa w przygodach bohaterów.
Taki sposób prezentacji historii wzmaga doznania oraz wpływa na szybkie i długotrwałe jej zapamiętanie. Wirtualna rzeczywistość udowadnia, że poznawanie historii może być fascynującą przygodą!
W wydarzeniu wg. opracowanego harmonogramu w zorganizowanych grupach szkolnych będą uczestniczyć uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Proszowice oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Proszowickiego.
Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców do udziału w seansach w następujący terminach:
- 4 grudnia w godzinach od 15:15 do 16:00
- 5 grudnia w godzinach od 15:00 do 15:45
- 6 grudnia w godzinach od 13:15 do 14:00
Zapisy pod nr tel. 518 748 289 lub mailowo na adres promocja@proszowice.pl do dnia 1 grudnia 2023 r.
Liczy się kolejność zgłoszeń - ilość miejsc ograniczona.
Film VR 360 „Wiktoria 1920”,
scenariusz: Mariusz Laszuk, Tomasz Dobosz,
reżyseria: Tomasz Dobosz
(przygodowy/wojenny, czas trwania 28 minut)
Jest sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików… Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta. Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać do biura szyfrów w warszawskiej Cytadeli, jedynie czterech śmiałków podejmują się tej misji – wśród nich jest widz oglądający film oczami bohatera.
Wierzą oni gorąco, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i – wbrew rozkazom – postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość.Od tej pory widz staje się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Widz wraz z kompanami podróżuje samolotem, skacze na spadochronie, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość.
Dzięki goglom VR widzowie będą obserwować otaczający ich świat oczami jednego z bohaterów filmu. Uciekając przed bolszewikami staną się uczestnikami zapierających dech wydarzeń. Czy uda im się dostarczyć meldunek i wpłynąć na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata?
UWAGA! Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się oglądania osobom z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadającym wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik.