Jak to by było, gdyby nagle przenieść się w czasie i stać się jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej? Przez 3 dni od 4 do 6 grudnia blisko 700 mieszkańców gminy Proszowice miało okazję się o tym przekonać osobiście dzięki wyjątkowemu projektowi - Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa". Przestrzeń stworzona w ramach projektu przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" służy do popularyzowania historii Polski za pomocą technologii Virtual Reality.
Z inicjatywy Burmistrza GiM Grzegorza Cichego oraz Kierownik COO w Proszowicach Marzeny Migas podczas bezpłatnych seansów w CKiW w Proszowicach uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz mieszkańcy Gminy Proszowice zakładając specjalne gogle i słuchawki, mieli okazję do spotkania z ciekawymi postaciami z polskiej historii i przeniesienia się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat.
Obraz projektowany dookoła widza (360 stopni) oraz obrotowe fotele umożliwiały swobodne obserwowanie akcji a nowoczesna technologia produkcji sprawiła, że goście Wirtualnego Teatru Historii mieli wrażenie fizycznego uczestnictwa w przygodach bohaterów. Taki sposób prezentacji historii wzmaga doznania oraz wpływa na szybkie i długotrwałe jej zapamiętanie. Wirtualna rzeczywistość udowadnia, że poznawanie historii może być fascynującą przygodą!
Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Jego produkcja nie należała do łatwych – to film nie tylko przygodowy, ale też i kostiumowy, a zachowanie prawdy czasu w 360 stopniach, które zapisywały filmowe kamery, należało do sporych wyzwań produkcyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Podczas kręcenia kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, dzięki czemu zyskano możliwość wyboru, na co chce się skierować wzrok. Ambisoniczny dźwięk także kieruje uwagą widza – jest dopasowany do obrazu i pozwala śledzić akcję a dźwięk jest dostosowany do jego działań i ulega wzmocnieniu lub osłabieniu w zależności od tego, z której strony dochodzi.
Film VR „Wiktoria 1920” powstał w 2020 roku w związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Producentem filmu jest Biuro „Niepodległa”, a jego koproducentem – Narodowe Centrum Kultury. Film został zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Pozwala on widzowi na przeniesienie się w czasie do 1920 roku i wzięcie udziału w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Wcielając się w bohatera wydarzeń, widz wyrusza w pełną przygód podróż w stronę Warszawy – ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, a jednocześnie snuje plany na powojenną przyszłość.
Fabuła filmu rozgrywa się w sierpniu 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony. Najważniejszym zadaniem jest obrona Warszawy i niedopuszczenie, by do miasta wkroczyli Rosjanie. Wielomiesięczny wysiłek odcisnął jednak swoje piętno na obu armiach. Kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (widz oglądający film), Janek Węgielski – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej Merian C. Cooper wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i postanawiają dostarczyć wiadomość do Warszawy.
Widz/bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę miasta. Uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować, niestety okazuje się, że w okolicy znajduje się wielu bolszewików. Dwóch z nich zmusza fotografkę Polę Lewicką do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego...
W imieniu mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice kierujemy serdeczne podziękowania do Fundacji Koncept Kultura oraz Biura Programu „Niepodległa" za udostępnienie i prezentację filmów.
Film w wersji polskiej w 3D można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube „Niepodległa”. Najlepiej wykorzystać do tego proste cardboardy bądź gogle VR, w które można wsunąć własny telefon komórkowy. Film można również obejrzeć na okulusach lub innych goglach VR, wchodząc w przeglądarce na stronę YT i wybierając odpowiednie ustawienia filmu (3D i najwyższą jakość). „Wiktorię 1920” można również obejrzeć w tradycyjnej wersji 2D nawet na pulpicie komputera, gdzie za pomocą myszki bądź touchpada widz decyduje o tym, w którą stronę patrzeć. Wersja 3D na komputerach również jest dostępna, jeśli tylko ktoś ma proste okulary anaglifowe.