Po raz czternasty sołtysi i przewodniczący zarządu rad osiedli z Gminy i Miasta Proszowice spotkali się w ramach Rady Sołtysów z burmistrzem i pracownikami urzędu gminy na omówieniu najważniejszych spraw dotyczących mieszkańców.
Na zaproszenia Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice w środę 17 stycznia w sali obrad UGiM Proszowice odbyła się XIV Rada Sołtysów. Po przywitaniu licznie zgromadzonych sołtysów, przewodniczących zarządów osiedli oraz zaproszonych gości pierwszym tematem była informacja nt. gminnego Programu kastracji i znakowania zwierząt. Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Pęczalski omówił zasady prawidłowego utrzymania zwierząt w zimie.
Burmistrz Grzegorz Cichy przekazał informacje o możliwości pozyskania dofinansowań w 2024 między innymi w konkursach finansowanych z budżetu Województwa Małopolskiego tj.: Małopolskie świetlice wiejskie 2024, Mecenat Małopolski, Małopolskie OSP, Kapliczki Małopolski.
Małgorzata Kwiatkowska kierownik WRiOŚ poinformowała o naborach na realizację działań Lokalnej Grupy Działania „ProKoPaRa” zgodnych z przyjętą do realizacji Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2021- 2024. Stowarzyszenie „ProKoPaRa” obejmuje 12 gmin, cztery z powiatu proszowickiego i od niedawna 8 położonych w powiecie miechowskim.
Po raz pierwszy Lokalna Strategia Rozwoju jest wielofunduszowa i opiera się na Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021–2027. Łączna wysokość środków przyznanych dla naszej Lokalnej Grupy Działania wynosi 6 275 629 EUR. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2023 – 2027, w szczególności na aktywizację gospodarczą i społeczną Mieszkańców, poprawę jakości infrastruktury usług społecznych, kulturalnych i turystycznych a także rozwój świadomości klimatycznej Mieszkańców.
Na spotkaniu przedstawiono również szczegóły programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu domów jednorodzinnych i wymianie ogrzewania. Dzięki programowi możliwa jest termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz likwidacja starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.
Sołtysi zgłosili chęć wzięcia udziału w naborze wniosków o udzieleniu wsparcia finansowego gminom, które zaangażują się w zaopatrzenie mieszkańców w kompostowniki. Kompostowniki powinny być zakupione i rozdysponowane mieszkańcom najpóźniej do dnia 30.11.2024 r.
Następnie burmistrz Grzegorz Cichy wraz z Zbigniewem Kotlarzem kierownikiem Wydziału Infrastruktury, Planowania i Inwestycji UGiM Proszowice omówili inwestycje drogowe w Gminie Proszowice w 2024 r., które będą realizowane między innymi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Polskiego Ładu oraz środków budżetu Województwa Małopolskiego związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolniczych.
W sprawach bieżących zebrani uzyskali również informacje dotyczące:
- Terminów wyborów samorządowych oraz przygotowania lokali wyborczych,
- Kwalifikacji wojskowej w 2024 r.,
- Nakazów płatniczych w 2024 r.,
- Realizacji Funduszy Sołeckich,
- Konsultacji w sprawie Strategii Rozwoju Gminy Proszowice.
Spotkanie zakończyło się przekazaniem materiałów informacyjnych oraz promocyjnych kalendarzy ściennych.
Rada sołtysów w gminie Proszowicach działa już druga kadencję a służy swobodnej wymianie informacji i wzajemnym konsultacjom między władzami samorządowymi a szefami jednostek pomocniczych.
Aneta Kotyza BRP UGiM Proszowice