Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca br. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach zorganizowano i przeprowadzono imprezę plenerową „Dzień dla klimatu”. W trakcie wydarzenia, którym brało udział blisko 100 uczniów i przedszkolaków zorganizowano warsztaty ekologiczne i grę edukacyjną o tematyce łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków
Na ciekawych warsztatach pt. „O oszczędzaniu energii oraz o czystym powietrzu” Mariusz Sałęga - doradca Energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przybliżył młodzież w przystępny sposób na czym polega produkcja energii elektrycznej oraz ciepła z odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, jak oszczędzać energię na co dzień oraz jakie są korzyści dla środowiska z oszczędzania energii i stosowania OZE a także jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu. W ożywionych dyskusjach poruszano tematy takie jak: co jest powodem zanieczyszczeń oraz skąd bierze się niska emisji oraz jak zanieczyszczone powietrze wpływa bezpośrednio na człowieka i środowisko.
Młodzi uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe szczegóły jak dbać o naturalne środowisko w najbliższym naszym otoczeniu. Wraz z Michałem Molickim z Art Natura należącym do Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego dowiedzieli się co to są budki lęgowe, jakie rodzaje ptaków odwiedzają nasze ogródki i parki, jak wybrać odpowiednią budkę, kiedy i gdzie ją najlepiej zawiesić oraz dlaczego warto wieszać budki lęgowe w naszych ogrodach. Tego dnia młodzież pomogła zainstalować aż 8 budek lęgowych.
W wydarzeniu brali udział Grzegorz Cichy - burmistrz GiM Proszowice, Zbigniew Nowak - zastępca burmistrza GiM Proszowice, Zbigniew Kotlarz - kierownik Wydziału Infrastruktury, Planowania i Inwestycji w UGiM Proszowice oraz Sławomir Jastrzębski - inspektor Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków w UGiM Proszowice, uczniowie i przedszkolaki, nauczyciele i opiekunowie wraz z dyrektor Moniką Powierżą ze SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytknikach, uczniowie klasy IV i VI wraz z nauczycielami ze SP im. św. Królowej Jadwigi w Klimontowie.
Celem wydarzenia było przekazanie informacji na temat zagadnień związanych z ochroną klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz związku pomiędzy zużyciem energii, zanieczyszczeniem powietrza i środowiska, a zmianami klimatu. Uczestnicy mieli okazję poznać walorów technologii energooszczędnych oraz wykorzystania OZE; zdobywanie i poszerzenie wiedzy technicznej; propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego; kształtowanie umiejętności współpracy i komunikowania się.
Przeprowadzenie działań promocyjno-edukacyjnych związanych ze świadomością ekologiczną dla gminy Miechów i gminy Proszowice zostało zrealizowane w ramach projektu „Głęboka termomodernizacja budynków szkół w Gminie Miechów i Proszowice" dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu".
Tekst i zdjęcia: Aneta Kotyza UGiM Proszowice
Wprowadziła: Aneta Kotyza UGiM Proszowice