1058 rocznica Chrztu Polski (14.04.966 r. - 14.04.2024 r.)
Przyjęcie przez Mieszka I, jego poddanych i cały kraj chrztu uznaje się za najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Nie bez przyczyny przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I uznaje się za początek dziejów naszego państwa. Mieszko I decydując się na chrzest i przyjęcie nowej wiary przyłączył nasz kraj do zachodniego kręgu cywilizacyjnego oraz kulturowego. Książę zdecydował się przyjąć chrzest z rąk Czechów i poślubić czeską księżniczkę Dobrawę, co dodatkowo zapewniło mu silnego sojusznika. Samodzielna decyzja o przyjęciu chrztu, pozwoliła także na dobór odpowiednich sojuszników (Czech) oraz uniknięcie przymusowej chrystianizacji ze strony Niemiec, co niewątpliwie było jedynie kwestią czasu.
Wraz z chrześcijaństwem do Polski dotarł język łaciński, który stał się językiem urzędowym oraz zachodni system administracyjny. Na polskie ziemie przybywali misjonarze nawracając poddanych Mieszka I na chrześcijaństwo oraz głosząc nauki, nie tylko związane z wiarą. Nowo powstałe kościoły stawały się centrami edukacyjnymi i kulturowymi. Przyjęcie nowej, jednolitej wiary pozwoliło także na umocnienie łączności ziem polskich oraz stworzyło silniejsze więzi społeczne. Chrzest więc był swoistym otwarciem na świat naszego państwa, gwarantującym mu rozwój w najbliższych wiekach.
Dokładna data przyjęcia przez Mieszka I chrztu nie jest do końca znana. Zgodnie z materiałami źródłowymi chrzest musiał nastąpić pomiędzy 96, a 967 rokiem. Historycy i badacze uznają, że odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. W oparciu o tę datę w 2019 roku Sejm oficjalnie ustanowił właśnie 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski.
Tekst: Michał Minior UGiM Proszowice
Źródła: