2 Maja Dzień Flagi Narodowej
Barwy biały i czerwony towarzyszą polskiemu państwu niemal od początku jego istnienia. Już na pierwszych flagach, proporcach czy chorągwiach przedstawiany był biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami na czerwonym tle, jako symbol i godło Królestwa Polskiego. Z czasem zamiast orła, zaczęto umieszczać biały pas. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (RON) oficjalna chorągiew składała się z trzech poziomych pasów, czerwonych na górze i dole oraz białego po środku, w centralnej części znajdowała się także tarcza herbowa. Po raz pierwszy jako pełnoprawne barwy narodowe biel i czerwień zostały użyte podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w maju 1792 roku. Uczestnicy tych uroczystości występowali w strojach odwołujących się właśnie do tych barw. Biel i czerwień towarzyszyły także Polakom w okresie zaborów oraz podczas zrywów narodowych, zwłaszcza w 1830 i 1863 roku.
Oficjalnie po raz pierwszy kształt oraz barwy polskiej flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku. Barwy opisano jako biały i czerwony (konkretnie odcień karmazynowy). Kilka lat później (1927) dolny pas flagi zmieniono na odcień cynober (ze względu na koszt pozyskiwania barwnika karmazynowego). Odcień cynober używany był także po II wojnie światowej i zmianie ustroju na komunistyczny. Barwy flagi w okresie PRL określała ustawa z 1955 roku. Do zmiany doszło dopiero w 1980 roku, kiedy na mocy nowej ustawy dolny pas flagi przybrał ciemniejszą, bardziej zbliżoną do karmazynu, barwę. Zmieniono też w delikatny sposób barwę górnego pasa, który określić można jako „srebrnobiały”. Flaga o barwach ustanowionych w 1980 roku funkcjonuje do dziś. Nieoficjalnie dopuszczane jest używanie flagi, której barwy w sposób nieznaczny odbiegają, od tych określonych w ustawie, np. do dekoracji domu w święta narodowe.
Polska flaga obchodzi swoje święto w dniu 2 maja, w trakcie tzw. Majówki, pomiędzy Świętem Pracy (1 maja), a Świętem Narodowym Trzeciego Maja (3 maja). Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP IV kadencji 20 lutego 2004 roku. Pomysłodawcą ustanowienia tego święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski. W dniu 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
W heraldyce biel reprezentuje srebro, a w kontekście wartości duchowych czystość oraz niepokalanie. Czerwień natomiast symbolizuje ogień oraz krew, w kontekście cnót kojarzona jest z odwagą i walecznością.
Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie - Stefan Pacek.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Flagi_Rzeczypospolitej_Polskiej
- https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej
- https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-polski-5-faktow-na-dzien-flagi/
Tekst: Michał Minior
Wprowadziła: Aneta Kotyza