7 czerwca w Szkole Podstawowej w Klimontowie, w 650 Rocznicę Urodzin Patronki Świętej Jadwigi Królowej, uroczyście obchodzono Święto Szkoły.
Celebrowanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Klimontowie. Następnie uczestnicy wydarzenia zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli przedstawienie poświęcone Królowej Jadwidze - wystąpili w nim nie tylko uczniowie (począwszy od trzylatków) ale i uzdolnione artystycznie Mamy.
Święto Szkoły stało się także okazją do symbolicznego zamknięcia ważnego etapu w historii szkoły - czyli modernizacji, której zwieńczeniem było przygotowanie oddziałów przedszkolnych wraz z zapleczem sanitarnym i socjalnym oraz remont podwórza.
Po części oficjalnej dzieci udały się na boisko, gdzie Rodzice przygotowali dla nich Piknik. Było tam wszystko, co można sobie wymarzyć: dmuchańce, grill, słodki poczęstunek, fotobudka, loteria, kąpiel w pianie i kurtyna wodna. Rozdane zostały także dyplomy w konkursach szkolnych poświęconych Patronce.
Święta Jadwiga Królowa jest patronką Szkoły Podstawowej w Klimontowie już od 22 lat na mocy uchwały Nr XLI/306/2002 Rady Miejskiej w Proszowicach z dnia 31 maja 2002 r.
Tekst: Szkoła Podstawowa w Klimontowie
650 rocznica urodzin Królowej Jadwigi Andegaweńskiej Patronki Szkoły Podstawowej w Klimontowie
Jadwiga Andegaweńska przyszła na świat prawdopodobnie końcem 1373 lub początkiem 1374 roku na zamku w Budzie (obecnie część Budapesztu). Dokładana data nie jest znana, ponieważ w tamtym okresie nie przywiązywano wagi do szczegółowego opisywania początków życia dziewczynek, zwłaszcza kiedy nie były pierworodnym dzieckiem. Jadwiga była trzecią, najmłodszą córką króla Węgier i Polski - Ludwika Andegaweńskiego (Węgierskiego) i Elżbiety Bośniaczki.
Początkowo nie była przeznaczona do roli władcy, jednak po śmierci jej najstarszej siostry Katarzyny, została poważną kandydatką do objęcia tronu na Węgrzech lub w Polsce. Jadwiga w okresie dzieciństwa była kształcona do roli władcy, potrafiła czytać i pisać (co nie było wówczas powszechne nawet wśród władców), posługiwała się płynnie językami obcymi (w tym polskim), a ponadto posiadała zamiłowanie do nauki i sztuki. Początkowo zaręczona była z księciem Wilhelmem z Habsburgów (sponsalia de futuro), jednak zostały one później zerwane.
Jadwiga przybyła do Polski w 1384 roku, gdzie w katedrze Wawelskiej została koronowana na króla Polski. Formalnie Jadwiga była królem Polski (łac. rex/regis Poloniae) więc posiadała pełnię władzy przysługującą władcy, jednak tytułowana była zgodnie ze swoją płcią – królową Polski (łac. regina Poloniae). Jadwiga początkowo została wspierana w sprawowaniu władzy przez polskich możnowładców będących w kontakcie z jej matką - Elżbietą Bośniaczką, szybko jednak zyskiwała samodzielność.
Latem 1385 roku doszło do związania Unii w Krewie, na mocy której miało dojść do złączenia Polski i Litwy w tzw. unii personalnej, oba państwa miały mieć jednego władcę. Wypełniając warunki porozumienia w lutym 1386 roku Jagiełło został ochrzczony, przyjmując imię Władysław, a kilka dni później poślubił Jadwigę. Koronacja Władysława Jagieły odbyła się 4 marca 1386 roku. Po zawarciu małżeństwa Jadwiga nadal zachowała pozycję króla i była w pozycji równej mężowi (a nawet silniejszej niż mąż).
Jadwiga wsławiła się jako osoba wspierająca naukę i sztukę, a przy tym pozostała bardzo religijna. Na swoim dworze skupiała elitę intelektualną Polski, fundowała kościoły i kaplice, uposażała istniejące już klasztory, opiekowała się szpitalami, a także była inicjatorką odnowienia Akademii Krakowskiej. Przez wielu już za życia uznawana była za świętą. W czasie jej panowania udało się zachować pokojowe relacje z Krzyżakami, którzy niezwykle szanowali naszą królową.
Jadwiga Andegaweńska zmarła 17 lipca 1399 roku w wyniku komplikacji poporodowych – urodziła córeczkę Elżbietę Bonifację, która także zmarła. Dwa dni później, razem z córką, została pochowana w katedrze Wawelskiej. 8 czerwca 1997 roku, została kanonizowana na świętą Kościoła Katolickiego przez papieża Jana Pawła II.
Tekst: Michał Minior UGiM Proszowice
Wprowadziła: Aneta Kotyza UGiM Proszowice