W niedzielę 21 lipca 2024 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Koczanowie obchodziła jubileusz 60-lecia powstania.
Obchody rozpoczęły się od przemarszu jednostek na plac przed remizą OSP, gdzie następnie obyła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez księdza Damiana Łabuza Proboszcza Parafii św. Anny – Matki NMP w Bobinie. Po mszy nastąpiło złożenie meldunku przez Komendanta Gminnego druha Andrzeja Olendra, meldunek przyjął Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP Województwa Małopolskiego druh Tomasz Nowak. Następnie odbył się przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej na maszt. W trakcie niedzielnego wydarzenia został przekazany oraz poświęcony pojazd ratowniczy gaśniczy typu ciężkiego Man GCBA 5/40 oraz pojazd specjalistyczny typu Quad. W trakcie ceremonii uhonorowano strażaków, którzy otrzymali odznaczenia za poświęcenie i trud w służbie. Na koniec niedzielnego święta odbyła się uroczysta defilada wszystkich jednostek strażackich przybyłych do Koczanowa.
28 maja 1964 roku odbyło się w Koczanowie zebranie wiejskie, podczas którego 17 chętnych postanowiło założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszy skład zarządu przedstawiał się następująco: Rudolf Sadło (prezes), Stanisław Czaja (naczelnik), Wiesław Janczur (zastępca naczelnika), Jan Grzybowski (sekretarz) i Jan Kukuła (gospodarz). Początki nie były łatwe. Brakowało funduszy na podstawowy sprzęt i wyposażenie osobiste druhów. Władze jednostki postanowiły więc organizować imprezy taneczne, z których dochód przeznaczony został na statutowe cele OSP. Dzięki temu, a także przy wsparciu Gromadzkiej Rady Narodowej z Kościelca i Komendy Powiatowej Straży Pożarnych z Proszowic udało się zakupić motopompę M-800 i węże. Wkrótce strażaków do akcji, a także na ćwiczenia i zebrania, wzywała elektryczna syrena. 12 marca 1975 roku powołano nowe władze. Prezesem został wybrany Józef Majcherczyk, naczelnikiem - Stanisław Kukuła, zastępcą naczelnika - Stanisław Czaja, skarbnikiem - Jerzy Janczur, gospodarzem - Bolesław Marzec, a sekretarzem - Zdzisław Czaja. Podczas tego zebrania członkowie OSP podjęli także uchwałę o budowie remizy - wcześniej spotykali się w prywatnych domach druhów. Działkę - wspólną własność wsi - przekazali mieszkańcy podczas zebrania ogólnego, a dwa lata później gotowy był już projekt obiektu i pozwolenie na budowę. Inwestycji sprzyjały władze administracyjne. Naczelnik Proszowic - Stanisław Herchel przeznaczył na ten cel 5 tys. pustaków. Rok później druhowie kupili stolarkę okienną i drzwiową. Prace przy wznoszeniu Domu Strażaka rozpoczęły się na dobre w 1978 roku i trwały dwa lata. W 1980 roku obiekt uroczyście został przekazany koczanowskim ochotnikom. W 1983 roku na wyposażeniu jednostki znalazł się pierwszy pojazd - Żuk przekazany przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnych w Krakowie. Z tego samego źródła pochodził kolejny sprzęt przekazany do Koczanowa - była to nowa motopompa M-800. 15 lipca 1984 roku miała miejsce uroczystość przekazania druhom sztandaru ufundowanego przez mieszkańców, w podziękowaniu za ofiarną strażacką służbę. Dwa lata później padła propozycja budowy garażu oraz pomieszczeń nad nim, z osobną klatką schodową. Przy pomocy Urzędu Gminy i Miasta Proszowice inwestycję udało się szybko zrealizować. Było lokum - nie było samochodu. Strażacy rozpoczęli więc starania o pozyskanie ciężkiego pojazdu bojowego. Po wielu latach starań, udało się z komendy powiatowej pozyskać Jelcza z beczką na 6 tys. litrów. 14 czerwca 2008 roku pojazd jednostce przekazał Małopolski Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie - bryg. Andrzej Mróz. W ostatnich latach dzięki zaangażowaniu strażaków, udało się wykonać w remizie wiele inwestycji. W 2017 roku zakupiono lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy Renault Master, a w tym roku pozyskano bezpłatnie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Man.
Na uroczystości 60-lecia OSP Koczanów, obecni byli:
- Grzegorz Cichy Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice,
- Mateusz Zaręba, Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego,
- Anita Spurek Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego,
- Druh Tomasz Nowak Zastępca Dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOSP w Krakowie
- Bryg. Zbigniew Kwinta Komendant Powiatowy PSP w Proszowicach,
- Druh Krzysztof Kowalski Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego w Proszowicach,
- Druh Józef Krosta Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Nowym Brzesku
- Agnieszka Artymiak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Proszowicach.
- Zbigniew Kotlarz Kierownik Wydziału Infrastruktury, Planowania i Inwestycji UGiM Proszowice
- Małgorzata Wrona Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich UGiM w Proszowicach
Jubileusz był okazją do wspomnień, podsumowań i gratulacji, które podkreśliły znakomite osiągnięcia druhów z Koczanowa, dbałość o rozwój jednostki, ale nade wszystko ofiarną służbę dla społeczeństwa.
Odznaczenia otrzymali następujący druhowie:
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Radosław Rusiecki.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Tomasz Czarnecki, Mateusz Percik, Marcin Włusek, Grzegorz Buczek, Łukasz Znaj.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Tomasz Jagła, Paweł Śmitkowski, Dawid Podedwórny, Krzysztof Gliński.
Odznaka „Strażak Wzorowy”: Krzysztof Wypych, Piotr Jagła, Kamil Podedwórny, Marcin Kałat, Wojciech Śmiałek.
Odznaki „Za Wysługę Lat”:
55 lat: Józef Majcherczyk
50 lat: Stanisław Kukuła, Jerzy Janczur
45 lat: Tadeusz Znaj, Janusz Podedwórny
40 lat: Jan Tatarka
35 lat: Ryszard Percik
20 lat: Tomasz Czarnecki, Mateusz Percik, Marcin Włusek, Grzegorz Buczek, Mariusz Podedwórny, Paweł Janczur, Łukasz Znaj, Radosław Rusiecki.
10 lat: Tomasz Jagła, Paweł Śmitkowski, Krzysztof Gliński, Dawid Podedwórny, Kamil Podedwórny, Krzysztof Wypych, Piotr Jagła, Marcin Kałat, Wojciech Śmiałek.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego