W niedzielę 1 września 2024 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Makocicach obchodziła swój jubileusz.
Obchody rozpoczęły się od przemarszu jednostek na plac przed remizą, gdzie następnie obyła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez Proboszcza Parafii Proszowice ks. dr Jana Zwierzchowskiego. Po mszy nastąpiło złożenie meldunku przez Komendanta Gminnego druha Andrzeja Olendra, meldunek przyjął Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego druh Adam Domagała. Następnie odbył się przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej na maszt, poczet flagowy wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna w Makocicach w składzie: druh Piotr Gawron - flagowy, druh Kamil Czekaj - dowódca, druh Grzegorz Woda - asysta. W trakcie niedzielnego wydarzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Makocicach został nadany sztandar, skład pocztu sztandarowego: druhna Zuzanna Bucka - dowódca, druh Michał Sawicki - chorąży, druhna Lidia Bucka - asysta. W trakcie ceremonii uhonorowano również strażaków, którzy otrzymali odznaczenia za poświęcenie i trud w służbie. Na koniec strażackiego święta odbyła się uroczysta defilada wszystkich jednostek przybyłych do Makocic.
Ochotnicza Straż Pożarna w Makocicach została założona w 1953 roku, założycielami byli: Jan Jakubowski, Stanisław Kłębek, Bolesław Cebulski oraz Stefan Kot.
Pierwszą siedzibę jednostka miała w budynku podworskim na tutejszym terenie w latach 70-tych na tym samym terenie wybudowano nową niewielką remizę. Było to możliwe dzięki temu, iż cały majątek dworski został upaństwowiony, a gmina jako zarządca przekazała na rzecz Straży w Makocicach stosowną działkę. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu ówczesnych druhów z Makocic. którzy poświęcali swój czas na odzyskiwaniu materiałów budowlanych po byłej siedzibie Straży Pożarnej w Proszowicach przy ulicy Kościuszki, która została przeznaczona do rozbiórki.
Pierwsi druhowie do akcji ratowniczych jeździli wozami konnymi, na których była przewożona sikawka ręczna. Koni użyczali dwaj gospodarze: Czesław Nowak i Józef Szopa. W połowie lat 60-tych strażacy pozyskali samochód Gaz-51 Lublin, który służył im do roku 1985, na którym przewozili pierwszą motopompę M-800, a po niej motopompę Polonia P-05. W ówczesnych latacvh był to bardzo pomocny i niezbędny sprzęt na wyposażeniu OSP, gdyż sieć wodociągowa i hydranty były montowane w latach 80-tych i strażacvy mając na wyposażeniu wcześniej wymienione motopompy mogli wykorzystywać wodę z rzeki Ścieklec, która przepływa przez Makocice. W latch 90-tych druhowie musieli swój sprzęt gaśniczy przewozić prywatnymi samochodami, gdyż kolejnym pozyskanym samochodem był Żuk w 2001 roku. W tych latach jednostką kierował nieprzerwanie do roku 2010 Prezes Kazimierz Nowak, który swą funkcję pełnił przez 20 lat. 2010 rok to duża zmiana pokoleniowa w zarządzie OSP Makocice. Na jej czele stanęli: Prezes Michał Gawron i Naczelnik Grzegorz Morański mający wtedy po 23 lata i wspólnie z dużą ilością młodzieży, która wówczas wstąpiła w szeregi OSP. Nakreślili oni nowe standardy i cele, duży nacisk położono na szkolenia strażaków oraz zdobycie wszelkich uprawnień do działań ratowniczych i obsługi sprzętu pożarniczego. Za swój cel, nowy zarząd, postawił sobie systematyczne pozyskiwanie sprzętu i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych i szkolenia druhów. Najważniejszym osiągnięciem było pozyskanie, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Stayer w 2013 roku, rok później systemu selektywnego wywoływania, który był niezbędny do zaciśnięcia współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach, która widząc coraz bardziej wyszkoloną i wyposażoną jednostkę w sprzet zaczęła dysponować druhów do działań ratowniczo-gaśniczych.
W 2022 roku pozyskano drugi, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Fiat Ducato z jednostki OSP Nowe Brzesko. Oba samochody, Stayer oraz Fiat Ducato służą jednostce do dnia dzisiejszego. Obecny Zarząc którym kieruje Prezes Łukasz Grzyb oraz Naczelnik Łukasz Reszka, postawił sobie i całej jednostce ogromne wyzwanie. Chcą współnymi siłami z wszystkimi ludźmi dobrej woli, po raz pierwszy w historii jednostki, pozyskać fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy oraz włączyć jednostkę OSP Makocice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Na uroczystości obecni byli:
- Małgorzata Szostak - Radna Województwa Małopolskiego
- Wojciech Rzadkowski - Starosta Powiatu Proszowickiego,
- Grzegorz Cichy - Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice,
- bryg. Zbigniew Kwinta - Komendant Powiatowy PSP w Proszowicach,
- dh. Adam Domagała - Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP woj. małopolskiego
- dh. Marcin Gaweł - Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP w Proszowicach oraz wójt Gminy Pałecznica,
- dh. Aleksander Szopa - Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP woj. małopolskiego
- dh. Grzegorz Śląski - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP w Proszowicach,
- dh. Andrzej Olender - Komendant Gminny OSP,
- dh. Mariusz Grzyb - Prezes OSP Waganowice,
- dh. Krzysztof Kowalski - Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w proszowicach,
- Andrzej Król - Kierownik KRUS Proszowice oraz Radny Powiatu Proszowickiego,
- Agnieszka Artymiak - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Proszowicach wraz z Radnymi Miejskimi,
- Małgorzata Wrona - kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich UGiM Proszowice wraz z pracownikami.
Jubileusz był okazją do wspomnień, podsumowań i gratulacji, które podkreśliły znakomite osiągnięcia druhów z Makocic, dbałość o rozwój jednostki, ale nade wszystko ofiarną służbę dla społeczeństwa.
Odznaczenia otrzymali następujący druhowie:
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Łukasz Grzyb, Michał Gawron, Grzegorz Morański.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Grzegorz Woda, Łukasz Reszka, Michał Sawicki, Jakub Sawicki, Mateusz Gudowski, Krystian Gudowski, Rafał Wojcieszek, Piotr Gawron, Kamil Czekaj, Daniel Chmielnicki.
Odznaka „Strażak Wzorowy”: Łukasz Gurbowicz, Kamil Matuszczyk, Kamil Kmiecik, Szymon Sawicki.
Odznaki „Za Wysługę Lat”: 60 lat - Stanisław Kopeć, 55 lat - Lucjan Zwoliński, 50 lat
- Stanisław Cebulski, Mieczysław Grzyb, Jan Stawinoga, Stanisław Śpiewak, 45 lat - Zbigniew Gawron, Kazimierz Nowak, 20 lat - Michał Gawron, Łukasz Grzyb, Łukasz Gurbowicz, Andrzej Kopeć, Grzegorz Morański, Grzegorz Woda, 10 lat - Kamil Czekaj, Piotr Gawron, Marcin Heretyk, Jakub Sawicki, Ewa Sawicka.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego