W poniedziałkowy poranek 9 września 2024 r. biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. T. Kościuszki wypełniła się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była 13. edycja Narodowego Czytania –
W bibiotece szkiolnej fragmenty dramatu Słowackiego czytali Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki w Proszowicach Bernadeta Gruszka, Edyta Nowakowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki w Proszowicach, Alicja Jędrys i Szymon Kowalski - uczniowie klasy 8b.
Natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 w Proszowicach Narodowe czytanie lektury „Kordian” Juliusza Słowackiego zorganizowała we wtorek 10 września we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Proszowicach oraz przedstawicieli patrona szkoły z 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. S. Sosabowskiego.
Wybrane fragmenty utworu były czytane przez Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego, gości z 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. S. Sosabowskiego, uczniów klasy 8c oraz pracowników biblioteki.
Dołącz już dziś do Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji organizowanaej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą.
Akcja Narodowego Czytaniazostała zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.
W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Tegoroczna lektura to Kordian Juliusza Słowackiego. Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.