"To Armia Kraków zawsze żyje w każdym z nas.
Jej wielkie imię niech zwycięstwa daje znak.
Nauką, pracą przemierzamy życia czas
Tu krzyż i orzeł na żołnierski wiodą szlak."
Każdy jubileusz jest okazją do wspominania tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. 17 września 1989 roku, z inicjatywy pana Henryka Pomykalskiego, ówczesnego inspektora oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy Proszowice, zrodził się pomysł nadania Szkole Podstawowej w Żębocinie imienia Armii Kraków, szkole, której sto sześćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie związana była z jakże nieraz trudną i bolesną historią naszej ojczyzny. Inicjatywa znalazła pełne poparcie u pani dyrektor Krystyny Gołębiowskiej, władz gminy i miasta Proszowice, proboszcza ks. dr. Andrzeja Boksińskiego oraz całego środowiska lokalnego. Kluczowym argumentem przemawiającym za nadaniem szkole zaszczytnego imienia Armii „Kraków”, był fakt, że w bitwie pod Proszowicami zginęli, synowie tej ziemi Andrzej Papaj i Mieczysław Sroga, obaj pochodzili z parafii Żębocin i pochowani zostali na miejscowym cmentarzu.
Tegoroczne Święto Szkoły, obchodzone 15 września 2024 roku, było dniem szczególnym dla całej społeczności szkolnej, obchodzono bowiem 35. rocznicę nadania jej zaszczytnego imienia Armii „Kraków”.
Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą, odprawioną przez ks. Proboszcza Krzysztofa Olszewskiego w Kościele Parafialnym św. Stanisława BM w Żębocinie, następnie uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, gdzie oddalo hołd spoczywającym tam Żołnierzom Armii „Kraków”. Po odczytaniu Apelu Pamięci, wysłuchaniu utworu „Śpij, kolego” wykonanego przez Orkiestrę Dętą „Błysk” i złożeniu kwiatów przez przybyłe delegacje uczestnicy uroczystości wrócili do szkoły.
Uczniowie, pragnąc te niezwykle chwile spędzić godnie, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowali montaż słowno-muzyczny, poświęcając go wszystkim polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej.
Tegoroczna uroczystość zgromadziła w murach naszej szkoły wielu dostojnych gości, między innymi: pana Wojciecha Rzadkowskiego - Starostę Powiatu Proszowickiego, pana Grzegorza Cichego Burmistrza Gminy i Miasta w Proszowicach, pana Zbigniewa Nowaka – jego zastępcę, panią Jolantę Bugaj- Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, panią Marzenę Migas – Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty, ks. Krzysztofa Olszewskiego, Radnych Gminy i Miasta Proszowice na czele z panią Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Artymiak, Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, Poradni PPP w Proszowicach, CKiW w Proszowicach, Biblioteki Powiatowej w Proszowicach, Sołtysów oraz naszych hojnych sponsorów. Swoją obecnością zaszczyciła uroczystość również pani Krystyna Gołębiowska – wieloletni dyrektor naszej placówki.
Po gromkich brawach i wielu ciepłych słowach płynących od szacownych Gości zakończono część oficjalną.
Godziny popołudniowe miło spędziliśmy na przygotowanych specjalnie na tę okazję atrakcjach, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania szanownym Gościom, Nauczycielom, Rodzicom, Absolwentom i Przyjaciołom naszej Szkoły, wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia naszej uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pani Marty Żądło i pani Ani Makuły, mam naszych uczniów, które w znaczący sposób przyczyniły się do podniesienia jakości naszego występu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za cudowny i wzruszający śpiew. Z całego serca DZIĘKUJEMY!!! - Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy oraz Rodzice oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żębocinie.
Tekst i Zdjęcia: SP w Żębocinie
Wprowadziła: Aneta Kotyza UGiM Proszowice