OGŁOSZENIE
OTWARTEGO KONKURSU OFERT NA POWIERZENIE REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH GMINY I MIASTA PROSZOWICE W ROKU 2025 na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1491 ze zm.) Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w roku 2025.
I. CEL KONKURSU
Konkurs ma na celu wyłonienie najkorzystniejszych ofert i zlecenie podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego realizację zadań publicznych Gminy i Miasta Proszowice w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w roku 2025. Każdy zgłoszony w niniejszym konkursie projekt powinien służyć realizacji co najmniej jednego z niżej wymienionych celów publicznych:
a) podnoszenie atrakcyjności oferty kulturalnej Gminy i Miasta Proszowice,
b) aktywizacja mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice, w szczególności na obszarach o utrudnionym dostępie do oferty kulturalnej,
c) edukacja kulturowa rozwijająca świadome uczestnictwo w kulturze,
d) zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego,
e) upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnacja polskości,
f) rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej. Cele będą realizowane poprzez zlecanie następujących rodzajów zadań: organizacja warsztatów, zajęć oraz imprez promujących kulturę i tradycję dla mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice.
II. RODZAJ ZADANIA I WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA ICH REALIZACJĘ
Powierzenie realizacji zadań: Organizacja warsztatów, zajęć oraz imprez promujących kulturę i tradycję dla mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice – kwota dotacji 10 000,00 zł.
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI
1. Dotacja zostanie przyznana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1491)
2. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność statutową z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, które łącznie spełniają następujące warunki:
a) zamierzają realizować zadanie na rzecz mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice,
b) prowadzą działalność statutową w dziedzinie objętej konkursem, dodatkowo dysponują zasobami kadrowymi i technicznymi do realizacji zadania,
c) złożą w terminie poprawnie sporządzoną ofertę na stosownym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.
3. Dotacja może zostać przyznana więcej niż jednemu podmiotowi.
4. Dotacja może być przyznana wyłącznie na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadania publicznego i niezbędnych do jego realizacji.
5. Dotacja nie może być wykorzystana na:
a) koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
b) remonty i zakup materiałów do remontu budynków,
c) prowadzenie działalności politycznej,
d) zakup środków trwałych,
e) zakup budynków lub lokali, zakup gruntów i innych nieruchomości,
f) zadania inwestycyjne,
g) kary wynikłe podczas realizacji zadań publicznych,
h) odsetki od nieterminowych płatności,
i) opłaty administracyjne (w tym księgowość, utrzymanie biura),
j) pokrycie kosztów utrzymania podmiotów nie wynikające z realizowanego zadania.
6. Burmistrz może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji w przypadku stwierdzenia nieznanych wcześniej okoliczności, podważających wiarygodność merytoryczną lub finansową oferenta.
7. Szczegółowe warunki realizacji i rozliczenia zadania zostaną określone w umowie zawartej po rozstrzygnięciu konkursu pomiędzy stronami, której ramowy wzór określa Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 poz. 2057).
8. W przypadku przyznania dotacji w wysokości innej niż wnioskowana, wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia korekty planu i harmonogramu działań, opisów zakładanych rezultatów realizacji zadania publicznego oraz kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania.
9. Organizacja zobowiązana jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizację zadania oraz wydatków związanych z jego realizacją.
IV. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
1. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z akceptacją oferty, a także z przyznaniem dotacji lub przyznaniem dotacji w wysokości wnioskowanej. Kwota dotacji może być niższa od określonej w ofercie.
2. Dotacja zostanie przekazana na rachunek bankowy Zleceniobiorcy podany w umowie, po jej podpisaniu przez obie strony (Gmina i Organizacja) w sposób i w terminie określonym w umowie. Organizacja musi być jedynym posiadaczem wskazanego rachunku bankowego i musi zobowiązać się do utrzymania wskazanego powyżej rachunku bankowego nie krócej niż do chwili ostatecznych rozliczeń z Gminą.
3. Zadanie powinno być realizowane z najwyższą starannością oraz z obowiązującymi standardami i przepisami, w zakresie opisanym w ofercie.
4. Podmioty realizujące zadanie powinny zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa beneficjentom zadania oraz realizować je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5. Oferent zobowiązany jest do zapewnienia dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami na poziomie minimalnych wymagań, określonych w art. 6-7 ustawy z dnia z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411). Informacja na ten temat powinna znaleźć się w pkt III. 3 oferty pt. Opis zadania/Syntetyczny opis zadania).
6. Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice zastrzega sobie prawo kontroli w zakresie:
a) stanu realizacji zadania,
b) efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,
c) prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,
d) prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.
7. Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
8. Jeżeli dany wydatek finansowany z dotacji wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie będzie równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się go za zgodny z umową wtedy, gdy nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 30%. Naruszenie tego postanowienia, uważa się za pobranie części dotacji w nadmiernej wysokości.
9. Szczegółowe warunki realizacji zadania zostaną określone w umowie.
V. TERMIN SKŁADANIA OFERT
Zadanie powinno być realizowane nie wcześniej niż od 14 kwietnia 2025 r. i nie później niż do dnia 15 grudnia 2025 r., z zastrzeżeniem, iż szczegółowe terminy wykonania poszczególnych projektów określone zostaną w zawartych umowach.
VI. TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA OFERT
1. Oferty wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice, ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 marca 2025 r. do godziny 15:30 (w przypadku wysyłki pocztowej decyduje data wpływu do Urzędu Gminy i Miasta Proszowice). Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie opatrzonej pieczęcią wnioskodawcy z dopiskiem „Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w 2025 roku – Gmina Proszowice”.
2. W jednej kopercie może być umieszczona tylko jedna oferta.
VII. FORMALNE WYMOGI OFERTY
1. Złożona oferta musi być kompletna, prawidłowa i zawierać przejrzyste odpowiedzi na wszystkie wymagane pytania oraz posiadać wypełnione wszystkie pola (w tym oświadczenie pod ofertą).
2. Oferta jest uznana za kompletną, jeżeli dołączone zostały wymagane załączniki wymienione w Roz. V ust. 6.
3. Oferta, aby została uznana za prawidłową, musi spełniać następujące kryteria:
a) oferta jest złożona przez Oferenta uprawnionego do udziału w konkursie,
b) oferta jest złożona na właściwym formularzu,
c) oferta jest złożona w wyznaczonym w ogłoszeniu terminie,
d) oferta realizacji zadania jest zgodna z działalnością statutową Oferenta,
e) termin realizacji zadania jest zgodny z terminem wyznaczonym w niniejszym ogłoszeniu,
f) oferta zawiera wszystkie wymagane załączniki,
g) oferta wraz z załącznikami jest podpisana przez osoby uprawnione, podpisy są czytelne lub opatrzone pieczęcią imienną (nie wystarcza parafowanie dokumentu).
1. Oferty niespełniające wymogów określonych w ust. 3 podlegają odrzuceniu z przyczyn formalnych i nie będą oceniane.
2. Uczestnicy konkursu powinni złożyć ofertę wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 poz. 2057) wraz załącznikami.
3. Do oferty należy dołączyć następujące załączniki:
a) kopię statutu podmiotu,
b) kopię aktualnego odpisu z KRS lub innego rejestru, którego wpis wynika z odrębnych przepisów prawa,
a) kopię dokumentu uprawniającego daną osobę lub osoby do reprezentowania podmiotu. Wszystkie kopie dokumentów muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnione do tego osoby. Przez kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem należy rozumieć kopię dokumentu zawierającą klauzulę „za zgodność z oryginałem” umieszczoną na każdej stronie dokumentu wraz z datą potwierdzenia i podpisem osoby potwierdzającej reprezentującej podmiot.
VIII. TERMIN, TRYB I KRYTERIA STOSOWANE PRZY DOKONYWANIU WYBORU OFERTY
1. Rozpatrzenie ofert nastąpi w terminie maksymalnie do 30 dni od dnia, w którym upłynął termin składania ofert.
2. Oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert dokona Komisja Konkursowa powołana Zarządzeniem Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice.
3. Decyzje o udzieleniu dotacji podejmuje Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice po zapoznaniu się z oceną Komisji Konkursowej.
4. Oferty zgłaszane w konkursie będą oceniane wg następujących kryteriów:
a) ocena możliwości realizacji zadania publicznego (0-5 pkt.),
b) ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania (0-5 pkt.),
c) ocena proponowanej jakości wykonania zadania i kwalifikacji osób, przy udziale których będzie realizowane zadanie publiczne (0-5 pkt.),
d) ocena planowanego wkładu rzeczowego, osobowego, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków (0-5 pkt.),
e) ocena planowanego przez oferenta wkładu rzeczowego, osobowego, w tym świadczenia wolontariuszy i pracy społecznej członków, (0- 5 pkt.),
f) analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków (0-5 pkt.) Wybrana zostanie oferta (lub oferty), która otrzyma (otrzymają) największą ilość punktów.
VIII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYCH PRZEZ GMINĘ PROSZOWICE ZADANIACH PUBLICZNYCH W ROKU 2024:
W 2024 r. na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a także podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej przeznaczono kwotę 0,00 zł.:
IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice zastrzega sobie prawo do:
a) odwołania konkursu w całości lub w części,
b) zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
2. Informacja o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert i podziale środków finansowych w otwartym konkursie ofert na zadania publiczne w 2025 roku zamieszczona zostanie w:
a) Biuletynie Informacji Publicznej Gminy i Miasta Proszowice,
b) na stronie internetowej www.proszowice.pl ,
c) na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta Proszowice,
3. Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice,
tel. (12) 386-10-20 wew. 512
X. INFORMACJE DODATKOWE
Obowiązujące formularze ofert i sprawozdania z realizacji zadania dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej: www.bip.proszowice.pl, na stronie internetowej www.proszowice.pl, w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta w Proszowice, ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice Do pobrania:
1. Wzór oferty
2. Sposób wypełniania oferty
3. Wzór umowy
Załącznik do Załącznika
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informuję o zasadach przetwarzania danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, z siedzibą w Proszowice, ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice (tel. (12) 386-10-20)
2. Osobą do kontaktu w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych jest:
Inspektor Ochrony Danych Osobowych – Damian Król, z którym można skontaktować się w każdej sprawie dotyczącej przetwarzania danych osobowych poprzez e-mail: iodo@proszowice.pl lub pisemnie na adres Urząd Gminy i Miasta Proszowice, z siedzibą w Proszowice, ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice (tel. (12) 385-12-23).
3. Cel i podstawa prawna przetwarzania danych:
Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu zlecenia organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie realizacji tych zadań oraz:
a) ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
b) ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
c) ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wraz z przepisami wykonawczymi.
4. Informacja o odbiorcach danych osobowych:
odbiorcą Pani/Pana danych osobowych, w zależności od przesłanki prawnej przetwarzania są:
a) strony postępowania, ich pełnomocnicy, przedstawiciele stron (jeśli w danej sprawie występują), uprawnieni na podstawie przepisów prawa do dostępu do akt sprawy zawierających dane osobowe, którym rozstrzygnięcie sprawy Burmistrz zobowiązany jest doręczyć;
b) podmioty przetwarzające dane osobowe, w przypadku, gdy Burmistrz powierzył takiemu podmiotowi przetwarzanie danych osobowych na podstawie umowy,
c) wszystkie osoby, które w związku z przetwarzaniem danych będą mogły się z nimi zapoznać, jeśli Burmistrz ma obowiązek upubliczniania danych.
5. Okres przechowywania danych:
Pani/Pana dane będą przechowywane przez okres 10 lat niezbędny do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz zgodnie z kategorią archiwalną (BE-10)
6. Uprawnienia:
a) ma Pani/Pan możliwość dostępu do danych osobowych – można je sprostować, jeśli będą przetwarzane błędne dane lub gdy się one zmienią. Mogą Państwo żądać ograniczenia przetwarzania danych, jeśli będziecie uważać, że przetwarzamy ich za dużo. Możecie żądać Państwo usunięcia danych, ale nie będziemy tego mogli zrobić wobec danych przetwarzanych przez nas na podstawie przepisów prawa. Wobec danych przetwarzanych w interesie publicznym na podstawie przepisów prawa może Pani/Pan wnieść sprzeciw.
b) Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Możecie Państwo to zrobić, gdy uznacie, że naruszamy przepisy prawa przetwarzając te dane lub nie zapewniamy właściwego bezpieczeństwa danych.
7. Informacja o wymogu podania danych:
a) Podanie danych osobowych określonych w ww. przepisach prawa jest wymogiem ustawowym. Konsekwencją odmowy podania danych osobowych jest brak możliwości rozpatrzenia sprawy.
b) Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa (np.: numer telefonu lub adres email), zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie.
8. Dodatkowe informacje:
a) Wszelkie decyzje w naszej jednostce podejmujemy wyłącznie poprzez pracę i analizę danych dokonywaną przez człowieka i nie robią tego za nas wyłącznie maszyny, programy i urządzenia techniczne.
b) Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.