Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Otwarcie wystawy „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”
Wystawa „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu” – Kraków, 14 czerwca 2024 r.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu” – dolna bazylika Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, 14 czerwca 2024 r., godz. 17.30.
W wydarzeniu zaplanowany jest udział metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, a także rektora Sanktuarium w Łagiewnikach ks. dr. Zbigniewa Bielasa oraz zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wystawa powstała z okazji uroczystości beatyfikacyjnych ks. Rapacza, które odbędą się w łagiewnickim sanktuarium 15 czerwca 2024 r. Nasza wystawa pozostanie tam do końca wakacji.
Ekspozycja składa się z 12 plansz, przedstawiających życiorys ks. Rapacza – od dzieciństwa, poprzez posługę kapłańską, aż do męczeńskiej śmierci z rąk komunistycznej bojówki. Przybliżają one m.in. okres studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, działalność patriotyczną, kulturalną i oświatową kapłana, prowadzoną w parafii w Rajczy oraz w Płokach. Wystawa obrazuje ponadto męczeńską śmierć ks. Rapacza i pozorowane śledztwo prowadzone przez UB, którego prawdziwym celem było zapewnienie bezkarności sprawcom mordu. Ostatnie dwie plansze poświęcono procesowi beatyfikacyjnemu oraz pamięci o ks. Rapaczu wśród mieszkańców Rajczy i jego rodzinnej gminy Lubień. Dopełnieniem ekspozycji jest gablota zawierająca relikwie i pamiątki po kapłanie, m.in. krzyżyk, medaliki, pieczęcie lakowe.
Tekst wystawy opracował dr Grzegorz Łeszczyński, projekt graficzny i skład przygotował Łukasz M. Pogoda (obaj z Biura Edukacji Narodowej IPN). Recenzentem wystawy jest dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.
Źródło: Kraków IPN
Ks. Michał Rapacz (1904-1946)
Urodził się w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła.
Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a następnie przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz kościoła parafialnego w Płokach.
W związku z zaplanowaną na 15 czerwca 2024 r. beatyfikacją ks. Michała Rapacza Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, które 19 kwietnia 2024 r. zostały złożone w sarkofagu umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.
Źródło: Kraków IPN