Sołtys: Ewelina Sołek
Rada Sołecka: Arkadiusz Janczur, Aneta Mzyk, Marta Piątek
Kadzice w liczbach:
Liczba mieszkańców: 246
Powierzchnia: 297,36 ha [2,97 km2]
Gęstość zaludnienia: 82 os/km2
[dane z 2021 r.]
Historia sołectwa
Kadzice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest o około 8 km na północ/północny-wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Nazwa z końcówką -ice/-yce wskazuje na pochodzenie wsi z XIV wieku (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Jest to tym bardziej prawdopodobne, że oglądając układ pól uprawnych, mimo wykonania ich scalenia w 1932 roku (o czym dowiedzieć się można z pracy magisterskiej pani Marii Jarosz) łatwo daje się zauważyć, że były one w przeszłości użytkowane w systemie tzw. „trójpolówki”. Uprawa w tym systemie sprawiała, że tworzyły one trzy odrębne części powiązane ze sobą siecią dróg i ciekami wodnymi (dopływy rzeki Szreniawy).
Powróćmy do nazwy wsi, pojawia się w niej słowo kadź. Oznacza to zapewne, że osada była jedną z osad służebnych w stosunku do jakiegoś centrum/grodu (możliwe, że w stosunku do Kościelca). Tam bowiem jednym z podstawowych wyrobów wykonywanych przez mieszkańców - po sezonie prac polowych - były kadzie (duże pojemniki ogólnego użytkowania, wykonywane zwykle z drewna). Były one sprzedawane na placu targowym lub dostarczane na lokalny dwór szlachecki czy kościelny. Nazwa może również pochodzić od słowa kadzenie lub kadzidło, co z kolei wskazywałoby na kościół jako założyciela tej osady. Nazwa wówczas oznaczałaby pośrednio ziemię „poświęconą” lub „kościelną”.
Wieś należy zaliczyć do typowych. Liczy obecnie 246 mieszkańców (dane z 2021 roku), w lutym 1996 roku było ich 221, w styczniu 2005 roku – 237, natomiast w 2011 roku – 233 mieszkańców. Jej powierzchnia to 297,36 ha.
Przez teren wsi biegną różne drogi. Droga główna biegnie z południa na północ i jest drogą powiatową. Pozostałe drogi to drogi gminne będące pod opieką Gminy i Proszowice.
Granice wsi mają zasadniczo charakter historyczny. Tylko na niektórych odcinkach uległy one zapewne niewielkim przesunięciom na przestrzeni dziejów. Biegną one albo wzdłuż cieków wodnych albo wzdłuż starych dróg albo granicą wododziałów poszczególnych rzek.
W Kadzicach znajduje się kilka zabytków. Przy drodze do Ostrowa znajduje się kapliczka z przeł. XIX/XX wieku, przebudowana w 1975. Figurka przydrożna z 1849, przedstawia rzeźbę św. Jana Nepomucena na kanelowanej kolumnie. Figurka przydrożna z 1904 z rzeźbą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej na filarowym postumencie. Krzyż przydrożny – kamienny, wykonany w 1937. Krzyż został ułamany i pozostał sam filarowy postument, na którym znajduje się napis: Wieczny odpoczynek racz im dać panie. Fun. Włościan wsi Kadzice 1937.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kadzice
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Kadzice
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice