Sołtys: Klaudia Rojewska
Rada Sołecka: Zbigniew Błaut, Maciej Obrzud, Dariusz Tomasiewicz, Magdalena Tomasiewicz
Stogniowice w liczbach:
Liczba mieszkańców: 403
Powierzchnia: 366,33 ha [3,66 km2]
Gęstość zaludnienia: 110 os/km2
[dane z 2021 r.]
Historia sołectwa
Stogniowice - (dawniej też Stogniewice) - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest około 3 km na wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Wieś została założona najprawdopodobniej w XIV wieku. Świadczy o tym typowa dla osad z tego okresu końcówka -ice (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Założenie miało miejsce prawdopodobnie za panowania Kazimierza III Wielkiego albo Władysława II Jagiełły.
Nazwa wsi nie jest jasna do wytłumaczenia. Może pochodzić od założyciela – Stogniewa (możliwe, że imię to zanikło i było używane w czasach przed chrześcijańskich). Może tez pochodzić od stogów (siana lub zboża) lub stągwi (drewnianych rur do przechowywania wody). Najbardziej prawdopodobna ze wszystkich to nazwa od stogów siana, świadczy o tym położenie - większość wsi leży na terenach zalewowych rzeki Szreniawy, a siano mogło służyć do spłaty daniny na rzecz osady głównej (służyło jako pożywienie dla koni i bydła). Możliwe, że była to jedna ze wsi służebnych Kościelca.
Przez wieś biegnie jedna droga powiatowa, pozostałe to drogi gminne oraz dojazdowe do pól uprawnych. W centrum wsi są drogi tworzące koncentryczny (prawie kulisty) kształt. Tak powstały obszar pełnił zatem rolę tak zwanego nawsia – charakterystycznego dla wsi poddańczych, stanowił on własność wspólną wsi i służył wspólnym celom. Bardzo często na nawsiu lokalizowany był kościół wraz z otaczającym go cmentarzem, bywało także wykorzystywane jako łąka, pastwisko, ale też jako miejsce targów.
Przez wieś biegnie nasyp dawnej kolejki wąskotorowej. Została ona założonej na przełomie XIX i XX wieku, a zlikwidowana około 1996 roku.
Wieś liczy obecnie 403 mieszkańców, (dane z 2021 roku), we wrześniu 1995 roku było ich 440, w styczniu 2005 roku - 446 mieszkańców, a w 2011 roku – 424.
Wieś ma zachowane w większości historyczne granice. Od strony południowej granica biegnie wzdłuż rzeki Szreniawy z zapewnieniem odpowiedniej ilości łąk dla poszczególnych rodzin. Od strony zachodniej granica biegnie wzdłuż dopływu rzeki Szreniawy, a od północy i wschodu – po pagórkach stanowiących granicę wododziału pomiędzy poszczególnymi dopływami rzeki Szreniawy. Granica południowo-wschodnia jest wspólna dla tej wsi i Górki Stogniowskiej. Powstała zapewne przy rozdzieleniu obu wsi od siebie.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Stogniowice
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Stogniowice
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_(ruralistyka)
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice