Sołtys: Wioletta Rokita
Rada sołecka:
Ewelina Banach, Jan Głowa, Beata Karcz-Czok, Bogusław Kosiba
Bobin w liczbach:
Liczba mieszkańców: 376
Powierzchnia: 507,11 ha [5,07 km2]
Gęstość zaludnienia: 74 os/km2
[dane z 2022 r.]
Historia sołectwa
Bobin - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest około 11 km na wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Jest to prawdopodobnie jedna z najstarszych wsi w naszej gminie. Nazwy wsi o końcówkach -in, -yn pochodzą zapewne z czasów poprzedzających przybycie Słowian na te ziemie około IV w. n.e. (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Nazwę miejscowości można wyjaśnić na dwa sposoby, albo pochodzi od założyciela osady – Boba, albo pochodzi od nazwy głównej uprawy – bobu (ten ostatni do czasu sprowadzenia ziemniaków przez Jana III Sobieskiego był podstawową potrawą w polskim jadłospisie).
Osadnictwo ludzi w czasach przedsłowiańskich na tych terenach potwierdzają również liczne osady prehistoryczne: osada neolityczna z epoki brązu, osada z okresu rzymskiego, osada kultury łużyckiej, osada kultury przeworskiej i osada wczesnośredniowieczna. Osady te są skupione wzdłuż prastarego szlaku komunikacyjnego, biegnącego równolegle do rzeki Szreniawy (na kierunku wschód-zachód), niedaleko od krawędzi pradoliny rzeki.
Obecna wieś ma bardzo interesujące położenie. Od strony południowej płynie rzeka Szreniawa. Tu także w pradolinie rzeki jest skupiona większość łąk i pastwisk. Równolegle do rzeki biegnie prastary dukt komunikacyjny – dzisiaj droga wojewódzka – będąca pod opieką Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Pod tym samy zarządem jest droga do Kuchar (w kierunku południowym, przez rzekę Szreniawę). Pozostałe drogi we wsi są drogami gminnymi. Zasadniczo łączą one wieś Bobin z wsią położoną przy północnej granicy. Ułatwiają również komunikację wewnątrz wsi, łącząc poszczególne skupiska osad. Na rozwój osadnictwa miały również wpływ dwa dopływy rzeki Szreniawy, pola uprawne (o najwyższych klasach gleb) i las, którego resztki są położone przy północnej granicy osady.
Osadnictwo na terenie wsi uległo zapewne przekształceniom. Przypomnijmy, że obecnie mieszka tu około 380 mieszkańców (dane z 2021 roku), w latach poprzednich: 390 mieszkańców (dane z 1995 roku), 424 mieszkańców (dane z 2005 roku), 430 mieszkańców (dane z 2011 roku). W czasie, gdy wieś była dopiero zakładana, musiało ich być znacznie mniej. Należy sądzić, że wówczas przybyło na te tereny około 15 osadników z rodzinami. Ich liczba zwiększała się w miarę przyrostu naturalnego, podziału pól na mniejsze, karczowania lasu. pamiętajmy również, że część terenów była własnością tutejszej parafii, a część miejscowej szlachty.
Pod koniec XIX wieku, według Słownika geograficznego, Bobin należał do powiatu pińczowskiego, w gminie Kościelec (parafia Bobin – dekanat pińczowski). Posiadał dworski park nad rzeką, murowany kościół oraz najprawdopodobniej znajdował się tutaj dom schronienia dla starców i kalek oraz szkoła początkowa. W 1827 roku było tutaj 57 domów i 273 mieszkańców.
W latach trzydziestych XX wieku Bobin (folwark i wieś) terytorialnie należały do woj. kieleckiego, pow. pińczowskiego, gmina Kościelec. parafia Bobin. Mieszkańcy podlegali sądom: grodzkiemu - Kazimierza Wielka i okręgowemu - Kielce.
W latach 1954–1961 wieś była siedzibą władz gromady Bobin, a po jej zniesieniu znalazła się w gromadzie Kościelec.
Poza mieszkalnymi we wsi są również budynki publiczne. Najstarszy zespół to budynki parafii rzymsko-katolickiej: Kościół pw. Św. Anny matki NMP, stara i nowa plebania oraz budynki gospodarcze. Dużo młodsze budynki to szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, dwa sklepy, poczta, remiza OSP i park podworski.
Park dworski został założony w XVIII wieku, stanowi wydłużony prostokąt z płaskim terenem w połowie długości, gdzie postawiony był dwór. Na wschodnim końcu parku znajduje się staw z otwarciem na daleki krajobraz łęgowy doliny rzeki. Park ozdobny w Bobinie, związany z dawną siedzibą dworską, zachował czytelny układ kompozycyjny i drzewostanu o wartościach dendrologicznych. Na terenie parku między innymi rosną trzy drzewa uznane za pomniki przyrody tj. dwa wiązy szypułkowe oraz miłorząb dwuklapowy.
Źródła:
- https://www.24ikp.pl/skarby/miejscowosci/alfabet/b/bobin/art.php
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Bobin_malopolskie
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice