Sołtys: Agnieszka Gorczyca
Rada Sołecka: Paweł Janczur, Jerzy Kaczor, Rafał Klimek, Dawid Tetela
Koczanów w liczbach:
Liczba mieszkańców: 248
Powierzchnia: 295,09 ha [2,95 km2]
Gęstość zaludnienia: 84 os/km2
[dane z 2021 r.]
Historia sołectwa
Koczanów -wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest około 14 km na wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Nazwa wsi ma końcówkę -ów dość często spotykaną w nazwach wsi wczesnosłowiańskich. Jak większość tego typu nazw pochodni prawdopodobnie od założyciela osady – Koczana lub rodu Koczanów (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Dzisiaj imię to już nie występuje w Polsce. Spotykane jest tylko u południowych Słowian (Serbowie, Chorwaci). Można też doszukiwać się pochodzenia nazwy miejscowości w staropolskim słowie koczan/kaczan które było określeniem łodygi/pędu lub na głąb kapusty. Jeśli tak, oznaczałoby to, że mieszkańcy wsi zajmowali się uprawą roślin posiadających łodygi (a może była nimi po prostu porośnięta?) lub uprawą kapusty, która to pojawiła się w Polsce w XIV/XV, a więc w czasie gdy obszar małopolski silnie się rozwijał (za sprawą Kazimierza III Wielkiego i jego następców). Końcówka -ów, mimo że zazwyczaj dotyczy wsi starszych (niekoniecznie wczesnosłowiańskich) to występuje także u osad zakładanych znacznie później.
Można zatem przyjąć, że osada powstała pomiędzy VI wiekiem n.e. (okres przybycia Słowian na te tereny), a IX wiekiem n.e. (funkcjonowanie Państwa Wiślan na tych terenach). Istnieje także możliwość, że powstała w dużo późniejszym okresie czyli na przełomie XIV i XV wieku (zgodnie z drugą wersją powstania nazwy).
Dzisiejsza wielkość wsi jest przeciętna w naszej gminie. Ma około 295 ha powierzchni. Zamieszkuje ją 248 mieszkańców (dane z 2021 roku), w maju 1996 roku było ich 322, w styczniu 2005 roku – 296, a w 2011 roku – 288 mieszkańców.
Przez wieś biegnie droga powiatowa będąca pod opieką Zarządu Dróg Powiatowych w Jakubowicach. Prowadzi ona z Proszowic do Koszyc, równolegle do rzeki Szreniawy, krawędzią pradoliny rzeki.
Przebieg granic wsi wymaga badań specjalistów. Należy jedynie przyjąć, że kiedyś mogła to być osada większa niż współcześnie. Potwierdza to pośrednio wielkość Klimontowa (patrz tekst o odnośnej wsi). Jednak konieczność zakładania nowych osad w XIV wieku spowodowała zapewne zmniejszenie jej obszaru. Przypomnijmy, że wsie obok mają wszystkie końcówkę -ice, typową dla późniejszych lokacji - z XIV i XV wieku. Możliwe też, że to właśnie Koczanów powstał później i musiał „zmieścić się” pomiędzy innymi wioskami. Końcówka ‑ów nie świadczy ostatecznie o czasie powstania wsi.
W centrum wsi stoją, poza zagrodami wiejskimi: szkoła podstawowa, której budowę dokończono około 1996 roku, dom mieszkalny dla nauczycieli, budynek OSP wraz z domem ludowym, kaplica murowana z przełomu XVIII i XIX wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Koczan%C3%B3w
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Koczanow
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice