Sołtys: Joanna Mzyk
Rada Sołecka: Ryszard Górak, Paweł Kopeć, Adam Warchoł
Mysławczyce w liczbach:
Liczba mieszkańców: 110
Powierzchnia: 202,52 ha [2,03 km2]
Gęstość zaludnienia: 54 os/km2
[dane z 2021 r.]
Historia sołectwa
Mysławczyce - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest około 9 km na wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Nazwę wsi Mysławczyce należy rozbić na trzy elementy: Mysław-cz-yce. Pierwszy człon wskazuje, że nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia Mysław lub Macław lub o podobnym brzmieniu (w średniowieczu nie używano nazwisk, jedynie dodawano miejsce pochodzenia/urodzenia lub imię ojca np. Jan z Czarnolasu lub Spytek syn Spycimira). Drugi człon uległ pewnemu przekształceniu. W wersji pierwotnej brzmiał zapewne -ic i oznaczał w połączeniu z poprzednim słowem syna Mysława (sufiks -ic oznaczał w staropolskim potomka). Końcówka -ice/-yce była już wielokrotnie opisywana przy przedstawianiu innych wsi (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Oznacza po prostu, że wieś została założona około XIV wieku (lub później). Razem zestawiając powyższe informacje, należy rozumieć, że wieś była założona około XIV wieku przez syna Mysława (lub Macława).
Obecnie we wsi żyje 110 mieszkańców (dane z 2021 roku), w listopadzie 1996 roku było ich 125, w styczniu 2005 roku – 135, a w 2011 roku – 121 mieszkańców.
Przez wieś prowadzi jedna droga powiatowa. Biegnie ona krawędzią pradoliny rzeki Szreniawy i pochodzi z bardzo dalekiej przeszłości. Z czasów, gdy tej wsi jeszcze nie było. Być może były tu jakieś inne osady, ale o tym wiedzą tylko archeolodzy. Od tej drogi biegną prostopadle drogi gminne. Taki sam układ mają pola uprawne, a przynajmniej ich większość.
Granice wsi mają zasadniczo historyczny charakter. Z wyjątkiem niewielkich fragmentów, gdzie ich nową regulację wymusiła budowa kolejki wąskotorowej. Zatem granica północna, wschodnia i zachodnia są poprowadzone liniami wododziałów poszczególnych dopływów rzeki Szreniawy - istniejących i nieistniejących. Natomiast południową granicę wyznaczała pierwotnie rzeka Szreniawa. Jednakże uległa ona zmianie, gdy wybudowano zespół stawów rybnych związanych z właścicielami dworu szlacheckiego w Pławowicach. Mogło to być zarówno w XVI wieku jak w XIX wieku. Bliższych informacji zapewne można by uzyskać po zapoznaniu się z dziejami wspomnianego już dworu.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Mys%C5%82awczyce
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Myslawczyce
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice