sołtys: Regnowska Elżbieta
rada sołecka:
Karolina Dudzik, Janina Drab, Ireneusz Gołdyn, Tomasz Szczęsny, Grzegorz Kopeć
Górka Stogniowska w liczbach:
liczba mieszkańców - 364
powierzchnia - 186,85 ha [1,87 km2]
gęstość zaludnienia - 194,81 os/km2
[dane z lutego 2011 r.]
Historia sołectwa
Jest to dość nietypowa wieś w stosunku do wcześniej opisanych. Jej nazwa wskazuje na na dwa różne okresy powstania.
Może była kiedyś częścią Stogniowic ? Tyle, że ze względu na lokalizację stała się odrębną wsią.
Inna wersja to sugestia jej powstania dużo później niz Stogniowice. Podobieństwo nazwy wynikło z bliskiego sąsiedztwa tamtej wsi. Poza tym być może była oparta na osadnikach ze Stogniowic.
Tym samym możemy przyjąć, że wieś powstała w XIV wieku (pierwsza wersja rozwoju osady) lub w XVI wieku (druga wersja). W nazwie występuje słowo Górka. Chociaż można łatwo zauważyć, że wieś jest położona na płaskowyżu i nie ma ani jednej górki na jej terenie. Zatem nazwa nie ma nic wspólnego z ukształtowaniem terenu. Prawdopodobnie nawiązuje do istniejącej tu kiedyś jakiejś kopalni, którą z niemiecka zwano Górką lub Górą (niem. berg). Zdrobnienie w nazwie może wskazywać na małą kopalnię.
Po latach powstania tego tekstu trzeba do tej informacji dodać kilka danych dodatkowych. Pierwotnie wieś ta nazywała się tylko Górka i drugi człon nazwy został dodany zapewne w XIX lub XX wieku. Chodziło o rozróżnienie tej Górki od innych wsi o tej samej nazwie. Nazwa zapewne nawiązuje do potocznego określenia faktu, że wieś rozłożona była na wysokiej stosunkowo krawędzi pradoliny rzeki Szreniawy zwanej potocznie Górką.
Wieś jest położona w rozwidleniu dwóch dróg powiatowych. Drogi te powstały w różnych okresach historycznych. Wskazuje na to ich lokalizacja i układ. Droga południowa powstała zapewne w X wieku i była starym szlakiem komunikacyjnym, biegnącym wzdłuż rzeki Szreniawy. Potwierdza to układ osad prehistorycznych. Droga północna powstała natomiast około XIII wieku. Była związana z założeniem wsi Kościelec – ówczesnym centrum dóbr kościelnych.
Od tych dróg biegną drogi gminne. Jedna z nich prowadzi do drewnianej kaplicy – ostatnio poddanej konserwacji przez parafię w Proszowicach. Po północnej stronie biegła jeszcze niedawno kolej wąskotorowa z Proszowic do Kazimierzy Wielkiej. Kolejka powstała na przełomie XIX i XX wieku.
Wieś ma około 187 ha powierzchni - z czego grunty orne to 138,60 ha, sady to 5,00 ha, łąki to 22,70 ha, a pastwiska 1,60 ha. Wieś liczy 340 mieszkańców, którzy mieszkają w 78 zagrodach ( dane z września 1995 roku – w styczniu 2005 roku było 363 osób ).
Granice wsi mają charakter historyczny. Szczególnie granica północno-wschodnia, wschodnia i południowa. Pierwsza z nich biegnie granicą wododziału rzek, potem od wschodu wzdłuż dopływu rzeki Szreniawy i na południu wzdłuż rzeki Szreniawy. Pozostałe granice powstały najprawdopodobniej w wyniku wyodrębnienia tej wsi ze Stogniowic – zapewne wzdłuż ówczesnych układów własnościowych poszczególnych terenów. Górka Stogniowska była we władaniu szlacheckiej rodziny. Wiadomo, gdzie stał dwór szlachecki, a kaplica podworska istnieje do dzisiaj.
W 1952 roku wies była położona w Gminie Kowala, powiecie miechowskim. Wieś liczyła wówczas 309 mieszkańców.