Sołtys: Andrzej Klimczyk
Rada Sołecka: Zbigniew Makola, Szczepan Świeca, Marek Wątek
Posiłów w liczbach:
Liczba mieszkańców: 129 (2021 rok)
Powierzchnia: 186,02 ha [1,86 km2]
Gęstość zaludnienia: 69 os/km2
[dane z 2021 r.]
Historia sołectwa
Posiłów - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Proszowice. Oddalona jest około 5,5 km na północny wschód od miasta Proszowice. W latach 1975 - 1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego.
Nazwa miejscowości jest trudna do rozszyfrowania. Prawdopodobnie składa się z trzech elementów: Po-sił(a)-ów i pochodzi przede wszystkim od siły. Po- jest bowiem tylko przedrostkiem. Podobnie jak w nazwie wsi Posądza. Ta ostatnia wskazuje, że właściciel uzyskał ja w wyniku procesu sądowego (po sądzie - mówiąc skrótowo). Pozostaje tylko ustalić czy siłę należy rozumieć jako moc czy jako przezwisko rodu o dużej sile fizycznej. Bo przecież końcówka -ów wskazuje na nazwę pochodzącą od nazwy słowiańskiego rodu - pierwszych właścicieli osady (nie należy jednak uznawać tego za zasadę mogącą mieć zastosowanie do każdej nazwy miejscowości). Prawdopodobnie wieś powstała między VI, a IX wiekiem. Przemawia za tym rodzaj zastosowanej końcówki w nazwie, który jest typowy dla Słowian. W takim wypadku bardzo zastanawiający jest niewielki rozmiar sołectwa, który wskazuje na jej późny okres powstania jako wypełnienie osadnictwem terenów królewskich pokrytych wcześniej lasami oddzielającymi starsze osady. Istnieje możliwość, że wieś Posiłów była kiedyś większa, tylko uległa zmniejszeniu przy zakładaniu nowych osad.
Pochodzenia nazwy wsi można doszukiwać się także w słowie posilać (nabierać sił) czyli spożywać/jeść. Posiłów wchodząc w skład dóbr Kościelec, mógł być także wsią służebną obok Piekar, Kowali i Szczytnik. W takim wypadku nazwa wsi wskazywać może, że odpowiadała za dostarczanie żywności (poza wypiekami) dla osady głównej. Tłumaczyło by to jej niewielkie rozmiary, bardziej typowe dla osad służebnych, które powstały w późniejszym okresie (ok. XIII wieku). Możliwe, że w Posiłowie uprawiano zboża lub inne uprawy służące do wytwarzania żywności.
Pierwsza wzmianka o tej wsi odnaleziona została w dokumencie z 1228 roku jako Posilow.
Wieś Posiłów wchodziła w skład dóbr Kościelec. W przywileju wydanym klasztorowi w Staniątkach przez Konrada, księcia krakowskiego i łęczyckiego, na wiecu nad rzeką Mierzawą 3 sierpnia 1243 r., książę pozwala przenieść zakonnikom cały ród kmiecy Zelazonem cum patre Radisla et cognacione suo qui pstrostłci dicantur ze wsi klasztornej Kargowa do wsi Posiłowa.
Według Długosza w XV wieku, wieś Posiłów w parafii Kościelec miała łany kmiece, był też folwark rycerski, z którego dawano do Kościelca dziesięcinę wartości 4 grzyw. Według rejestru poborowego powiatu krakowskiego z 1581 r. wieś Poszilów/Posilow, w parafii Kościelec, własność Bogusza, miała dwa łany kmiece i dwóch zagrodników bez roli.
Na przełomie XVIII i XIX w. Antoni Kamocki zakupił Kościelec, Posiłów, Piekary, Ciborowice, Ostrów i Klimontów (ok. 3500 ha) – wsie położone na pograniczu woj. krakowskiego i kieleckiego. Dwór w Posiłowie stał się siedzibą rodu Kamockich, w którym kolejne pokolenia Kamockich zamieszkiwały do końca II wojny światowej.
W czasie II wojny światowej we dworze w Posiłowie kwaterowały wielokrotnie oddziały partyzanckie AK, czasowo ukrywały się osoby odpowiedzialne za zamachy na Niemców, a także uciekinierzy w obozów i wysiedleńcy.
Obecnie we wsi mieszka 129 mieszkańców (dane z 2021 roku) w 1996 roku było ich 148, w styczniu 2005 rok – 147, a w 2011 roku – 142 mieszkańców.
Ten, kto widział mapę wsi na pewno zauważył, że przypomina kształtem rybę. To wynik ukształtowania obecnych granic. Przy czym daje się zauważyć, że granica wschodnia biegnie wzdłuż dopływu Szreniawy, a granica południowa biegnie wododziałem dwóch innych dopływów. Natomiast granica północna ma niehistoryczny przebieg - częściowo wzdłuż wododziału, częściowo wzdłuż cieków wodnych. Tak jakby powstała przez przypadek. To może nasuwać przypuszczenie, że wieś Posiłów i Teresin tworzyły kiedyś jedną osadę. Jako, że obydwie miały granice wyznaczone w sposób typowy dla osad z dawnych czasów. Potwierdzają to również wstępne badania archeologiczne, które na styku dwóch wsi wykazały występowanie osady z bardzo dawnych czasów. Może jest coś z prawdy, że Posiłów został odłączony od Teresina siłą co mają potwierdzać lokalne legendy. Jedna z części pierwotnej wsi została odłączona i przegrana przez właściciela w karty, wraz z mieszkańcami.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Posi%C5%82%C3%B3w
- https://www.polskawliczbach.pl/wies_Posilow
- Opracowania znajdujące się w zasobach UGiM Proszowice