„Poznaj Polskę” – wycieczka klas 3a i 3b do Bochni
Dnia 30 listopada 2021r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach odbyli wycieczkę do Bochni i Zalipia w ramach projektu MEiN pt. „Poznaj Polskę.” Wyjazd był dofinansowany ze środków ministerialnych, został zorganizowany przez Bison Tours Biuro Podróży z Niepołomic.
Celem projektu jest poznanie znaczących miejsc i wydarzeń związanych z historią Polski, tradycji, zabytków kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
W drodze do Bochni- najstarszego miasta Małopolski, uczestnicy wycieczki zwiedzili wraz z przewodnikiem najbardziej kolorową wieś w Polsce – Zalipie. Miejscowość jest znana ze zwyczaju malowania domów, budynków, płotów, studni różnymi motywami roślinnymi. Uczniowie podziwiali wnętrza chat, poznawali architekturę i sztukę ludową. Dzieci odwiedziły też Dom Malarek , w którym powstają piękne obrazy i malunki kwiatowe na papierze, drewnie i ceramice. Mali turyści z dużym zainteresowaniem oglądali również kwiatowe malowidła ścienne znajdujące się w miejscowym kościółku parafialnym p.w. św. Józefa.
W Bochni uczniowie zwiedzali z przewodnikiem najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kopalni dzieci przeszły trasą turystyczną, na której znajdowały się ekspozycje multimedialne. Dzięki nim zwiedzający mogli odbyć podróż rozpoczynającą się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi, a kończącej się współcześnie. Uczniowie zdobyli dużo informacji na temat pracy górnika i funkcjonowania kopalni soli w przeszłości. Dowiedzieli się także, że obecnie kopalnia stanowi obiekt zabytkowy udostępniony dla ruchu turystycznego oraz jest doskonałą formą profilaktyki zdrowotnej ze względu na swe walory lecznicze. Największą atrakcją dla dzieci był zjazd prawdziwą windą górniczą 212 m pod ziemię oraz przejazd podziemną kolejką. Trzecioklasiści podziwiali wspaniałą solną kaplicę Św. Kingi oraz poznali związaną z tą postacią legendę o powstaniu kopalni. Pod koniec pobytu dzieci chętnie wzięły udział w grach i zabawach ruchowych w największej komorze kopalni. Po trudach zwiedzania młodzi turyści z dużym apetytem zjedli przygotowany dla nich obiad.
Poprzez udział w projekcie „Poznaj Polskę” uczniowie mogli bezpośrednio doświadczyć przeszłości znanych miejsc w naszym kraju i odkrywać ją w ciekawy, atrakcyjny sposób. Wszyscy uczestnicy wycieczki pełni wrażeń wrócili do Proszowic w późnych godzinach popołudniowych.
Wychowawczynie klas: Dorota Bogucka i Iwona Komenda
˝Poznaj Polskę˝- Wycieczka do Wrocławia
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach.
W dniach 27-29 października 2021 r. uczniowie klasy 5a i 5b wraz z wychowawcami, realizowały wycieczkę do Wrocławia w ramach projektu MEiN pt.” Poznaj Polskę”. Rodzice uczniów pokryli 20 % kosztów a Gmina Proszowice otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów wyjazdu. Miejsca wycieczek zostały wybrane z wykazu punktów edukacyjnych MEiN:
Celem projektu ”Poznaj Polskę” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku. Wycieczkę zorganizowało Bison Tours Biuro Podróży z Niepołomic. Cały czas był z nami pilot wycieczki, który potwierdzał wszelkie rezerwacje miejsc do zwiedzania. Wrocław- ,,miasto krasnali’’ powitał nas piękną, słoneczną pogodą, która zachęciła dzieci do poznawania piękna tego miasta.
Odwiedziliśmy OGRÓD BOTANICZNY Uniwersytetu Wrocławskiego, po którym oprowadził nas przewodnik- uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji biologii - gdyż ogród jest oazą piękna i spokoju w sercu Wrocławia, to "żywe muzeum"- ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Spacerując napawaliśmy się pięknymi roślinami wodnymi, błotnymi i akwariowymi, drzewami w kolorach jesieni, pnączami oraz przykuła nasza uwagę potężna dynia. Na terenie ogrodu przechodziliśmy przez niewielkie kładki stanowiące przeprawy dla pieszych przez staw, będący starorzeczem jednego z Odry.
Atrakcją było HYDROPOLIS,, Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu”- wchodząc przechodziliśmy pod Drukarką Wodną, obejrzeliśmy film ,, Wszystko zaczyna się od wody”, dzieciaki mogły wejść do Batyskafu - do wiernej repliki tej maszyny i wyobrazić sobie, co musi czuć człowiek, który znajduje się 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu; widzieliśmy śnieżną zamieć z bliska- symulator śniegu; ogień z pary wodnej- to kolejna atrakcja dzięki niej każdy sprawdził jak para wodna zamienia się w ogień ; 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, specjalna strefa dla dzieci- multimedialne gry, w których m.in. mogli pobawić się z delfinami lub zadbać o czystość raf koralowych a na koniec pobytu dla zmęczonych ilością wrażeń czekała strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii mogliśmy odprężyć się na leżankach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie.
Kolejnego dnia atrakcją było MUZEUM ETNOGRAFICZNE - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu- podzieleni na dwie grupy z przewodnikami muzealnymi podziwialiśmy i słuchaliśmy z zainteresowaniem o obiektach z zakresu kultury materialnej-- kolekcję uli figuralnych, form piernikarskich, malowanych mebli, malarstwa na szkle, rzeźby i grafiki dewocyjnej. strojach oraz folklorze. Poznaliśmy m.in. kulturę osadników z dawnych Kresów – Lwowskiego, Tarnopolskiego, Stanisławowskiego, Polesia, Wileńszczyzny, a także Łemków i Greków oraz powojennych polskich reemigrantów z Jugosławii, Bukowiny Rumuńskiej, Francji i Belgii.
Odwiedziliśmy też CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA- prowadzone przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Z przewodnikiem przeszliśmy przez wszystkie sale poświęcone przede wszystkim historii Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejów Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanymi. we Wrocławiu Główna wystawa zatytułowana jest „Wrocław 1945–2016”. Centrum Historii Zajezdnia to doskonale udokumentowany i interesująco opowiedziany proces budowania nowej tożsamości miasta. Na wystawę w muzeum składają się: tysiące zdjęć, filmy, prezentacje multimedialne, a także oryginalne eksponaty. W Centrum Historii Zajezdnia prezentowane są także wystawy czasowe, dotyczące znaczących wydarzeń i postaci z historii Polski i Wrocławia- uczniowie mogli zobaczyć przedmioty codziennego użytku z czasów swoich dziadków , czyli PRL-u. Po dawce historii spacer w słońcu po ulicach Wrocławia- podziwianie piękna uliczek a idąc w kierunku Starego Miasta, dzieci szukały po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.
Wisienką na torcie ostatniego dnia było MUZEUM NARODOWE we Wrocławiu, gdzie dzieci mogły oglądać i podziwiać przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Oglądaliśmy wystawę ,, Sztuka Śląska XII–XIX ,, Sztuka polska od XVII wieku po współczesną”, ,,Sztuka europejska XV–XX w.’’- tutaj odbyła się lekcja plastyki , która uwrażliwiła naszych uczniów na piękno malarstwa.
Ostatnim obiektem zwiedzania była PANORAMA RACŁAWICKA – gdzie uczniowie podziwiali płótno lwowskich malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka - autorów „Panoramy Racławickiej”, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe ,w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. „Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Dla nas też była ważnym punktem wycieczki po Wrocławiu, gdyż szkoła nasza ma patrona Tadeusza Kościuszkę od 1975 roku a Racławice leżą 22 km od Proszowic.- dla uczniów to wspaniała i pełna patriotyzmu lekcja historii..
Noclegi mieliśmy w Hotel PREMIERE CLASSE WROCLAW CENTRUM w pięknych, czystych pokojach z widokiem na Sky Tower. W restauracji hotelowej mieliśmy pyszne śniadanie (stół szwedzki) a obiadokolacje w restauracji w mieście ,,Jacek i Agatka”. Biuro Podróży wywiązało się z organizacji wycieczki, pilot i kierowca autokaru bardzo życzliwi, pomocni i umiejący być z dziećmi.
Wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno warte były takiego wysiłku. Po wycieczce tej jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław.
I kiedyś jeszcze z wielka chęcią tam wrócimy!