Pytasz się: co to Polska?
To niebieskookie niezapominajki w rowie,
to woda stojąca na łąkach
Kiedy nagle las zaszumi,
mowę polską gdy zrozumiesz,
To jest Polska
Gdy zobaczysz gdzieś topole,
królujące ponad polem,
To jest Polska.
Gdy zobaczysz płowe wrzosy,
rozbłyskane w kroplach rosy,
To jest Polska
Kiedy drogim jest ci w życiu,
żyto srebrne przy księżycu,
To jest Polska.
Ujrzysz biały krzyż wycięty,
hełm i pod nim piasek święty,
To jest Polska!
Szkolny koncert polskiej pieśni patriotycznej - 10 XI 2023
11 listopada jest świętem narodowym, które ma nam przypominać, że zawsze, niezależnie od czynników historycznych, posiadaliśmy w sobie „Gen wolności”, dzięki któremu udało nam się przetrwać i odbudowywać niepodległość, budować i ulepszać POLSKĘ.
W 105 rocznicę odzyskania niepodległości młodzież szkolna zaśpiewała o niełatwej drodze Polaków do wolnej i suwerennej Polski. Wyrażając w ten sposób pamięć o bohaterach tamtych czasów.
Klasa I
Zaprezentowała Krakowiaka – polski taniec ludowy, zaliczany do polskich tańców narodowych.
Klasa II B
Idą leśni - pieśń patriotyczna o Żołnierzach Wyklętych, którzy nie złożyli broni podczas polskiej kapitulacji w 1939, ale prowadzili dalej samotną walkę partyzancką, najpierw z Niemcami, a po wojnie, komu się udało przeżyć, jeszcze z Rosjanami i komunistami.
Klasa III
6 sierpnia 1914 roku grupa 144 „pionierów niepodległości”, jako I Kampania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Tak zaczęli szlak bojowy Legiony Piłsudskiego. Na melodię jakiejś piosenki andrusowskiej Tadeusz Ostrowski – „Oster” w roku 1914 napisał jeden z najpopularniejszych i najprostszych „przebojów” legionowych.
Klasa IV.
Maria Konopnicka pod pseudonimem Jan Sawa napisała „Rotę” w 1908 roku pod wrażeniem nasilającej się germanizacji w zaborze pruskim.
Klasa V
Powstała podczas I wojny światowej w szeregach Legionów Polskich.. Najprawdopodobniej jej podstawą była pieśń pt. Ułani, ułani, autorstwa Bolesława Lubicz-Zahorskiego.. Za autora pieśni Szara piechota został uznany podpułkownik Leon Łuskino. Początkowo pieśń zaczynała się od słów. Nie nosim wyłogów i szary nasz strój.
Klasa VI
Pieśń żołnierska Świat cały śpi spokojnie, powstała najprawdopodobniej w okresie I Wojny Światowej. Ciekawostką jest, że pieśń Świat cały śpi spokojnie w okresie II Wojny Światowej śpiewana było po obydwu stronach barykady. W swoich śpiewnikach mieli ją żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, ale również Armii Krajowej i partyzanci, którzy w swoich wspomnieniach podkreślali, że pieśń Świat cały śpi spokojnie należy do "oddziałów leśnych".
Klasa VII
Pieśń powstańców 1863 roku”
Piękna pieśń patriotyczna upamiętniająca zryw narodowo-wyzwoleńczy w 1863 roku przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Nie są znani autorzy tej niezwyklej pieśni naszych ojców i obrońców. Według niektórych opinii jest jedną z najpiękniejszych pieśni tego okresu, będąca pożegnaniem idących do walki.