16 maja 2024r. klasa VI wyruszyła na niezwykłą wyprawę znakowanym na czerwono Szlakiem Orlich Gniazd. Jest to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
W średniowieczu były to tereny graniczne Królestwa Polskiego, dlatego też wzdłuż granic postawiono warownie i strażnice. Ich fundatorem w dużej mierze był król Kazimierz Wielki. Wystawił on Olsztyn, Bobolice, Mirów, Będzin, a także Ojców i Pieskową Skałę. Możne rody i duchowieństwo z kolei zbudowali Siewierz, Ogrodzieniec, Morsko, Bydlin, Rabsztyn, Korzkiew, Smoleń czy Tenczyn. Kres świetności i militarnego znaczenia tych zamków nadszedł podczas potopu szwedzkiego, w połowie XVII wieku.
To właśnie od tych jurajskich warowni wzięła się nazwa szlaku, bowiem średniowieczne, obronne zamki przysiadły na Jurze na wysokich skałach niczym orle gniazda właśnie. Te dawne, graniczne warownie zbudowane są w miejscach bardzo trudno dostępnych. Idealnie wkomponowano je w masywne ostańce wapienne, tak więc tworzyły nierozerwalną całość z jurajskimi wzgórzami. Dzięki temu przez wieki były trudne do zdobycia i nieosiągalne, jak siedliska dzikich ptaków. Stanowiły ważne ogniwo obronne kraju. Nazwę tę stworzył w 1857 roku poeta i krajoznawca - Wiktoryn Zieliński.
W tym roku szkolnym w ten piękny majowy dzień uczniowie klasy VI zdobyli dwie warownie spośród wymienionych. Był to Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - najokazalsza warownia na Jurze, a raczej jej rozbudowane ruiny. Pochodząca z XIV wieku. Bonerowie wystawili tu później rezydencję porównywaną do Wawelu. Kolejnym ,,orlim gniazadem” był Zamek w Rabsztynie z ładnie zabezpieczonymi i dostępnymi ruinami również XIV-wiecznej fortyfikacji, z punktem widokowym na wieży i kawiarnią w piwnicach dawnego pałacu.
Dodatkowo odwiedziliśmy jedyną w Europie pustynię - Pustynię Błędowską! Poniżej przedstawiamy fotorelację.
A. Paluch